navigation

Autor: ks. Łukasz

V Niedziela Wielkanocna 18.05.2025 r.

  1. Dziś nabożeństwo majowe o godz. 17.30. W tygodniu nabożeństwa rozpoczynają się o godz. 18.00 litanią a po niej Msza św. wieczorna.
  2. We wtorek nowenna do Św. Józefa – Oblubieńca NMP. Podziękowania i prośby można składać bezpośrednio przed nabożeństwem na ołtarzu Matki Bożej.
  3. W tym tygodniu odbędą się kolejne spotkania kandydatów do bierzmowania. I tak w poniedziałek, na godz. 18.00 na majówkę, Mszę św. i spotkanie, zapraszamy klasy VI a we wtorek klasy VII ze SP nr 1 i 2. Obecność obowiązkowa.
  4. Z inicjatywy Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, po raz kolejny chcielibyśmy jako wspólnota parafialna wesprzeć wszystkich kandydatów do bierzmowania indywidualną modlitwą. I tak wzorem lat minionych, można zabrać z ołtarzy wyłożone tam obrazki z imieniem konkretnego młodego kandydata (kandydatki) do bierzmowania i wspierać go osobistą modlitwą do czasu przyjęcia tegoż sakramentu czyli do 14 czerwca br.
  5. Bardzo serdecznie dziękujemy prał. Piotrowi Baraniewiczowi – Oficjałowi Sądu Metropolitalnego w Przemyślu, za głoszone dziś Boże Słowo, za wspólną modlitwę i świadczoną nam pomoc i oczywiście zapraszamy ponownie.
  6. W Siewcy przed południem do nabycia prasa i publikacje katolickie.

Intencje zbiorowe:

  • W intencji nowennowych próśb i podziękowań do MB Pocieszenia – środa, godz. 18.00.
  • Za śp. Teresę Lotz – intencja od sąsiadów z klatki – czwartek, godz. 6.30.
  • Za śp. Tadeusza Dudę – intencja od koleżanek i kolegów syna Bogdana z Hortino – piątek, godz. 6.30.

W ostatnim tygodniu odeszła od nas do wieczności śp. Zofia Makulińska z ul. Braci Śniadeckich – wieczny odpoczynek…

Męski różaniec
Nabożeństwo Fatimskie

Nabożeństwo Fatimskie

Nabożeństwo Fatimskie
Nabożeństwo Fatimskie

We wtorek, 13 maja, w naszej parafii odbyło się uroczyste Nabożeństwo Fatimskie. Po wieczornej Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz proboszcz, wierni zgromadzili się licznie, by wspólnie uczcić rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie.

Nabożeństwo rozpoczęła procesja fatimska, która wokół leżajskiej Fary. W szczególny sposób zaangażowane były dzieci komunijne i pierwszokomunijne. To one czytały rozważania tajemnic różańcowych, prowadziły wspólną modlitwę oraz niosły relikwie błogosławionych Dzieci Fatimskich – Hiacynty i Franciszka.

Był to wyjątkowy czas modlitwy, skupienia i wspólnoty, a obecność dzieci dodała nabożeństwu szczególnej atmosfery.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne nabożeństwa fatimskie, które będą odbywać się każdego 13. dnia miesiąca – od maja do października.

GALERIA

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej
Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

W niedzielę w leżajskiej farze odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji rocznicy Pierwszej Komunii Świętej. Wydarzenie zgromadziło dzieci, ich rodziny oraz parafian, którzy wspólnie dziękowali Bogu za dar Eucharystii i łaskę minionego roku.

Mszy Świętej przewodniczył ks. Marek Cisek, który z wielką radością powitał dzieci rocznicowe i ich bliskich. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Piotr Obłaski, przypominając, jak ważne jest trwanie w przyjaźni z Jezusem i regularne uczestnictwo w sakramentach.

Podniosła atmosfera, piękna oprawa liturgiczna i wspólny śpiew uczyniły tę Mszę Świętą szczególnym duchowym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Dzieci, ubrane na biało z wdzięcznością wspominały dzień, w którym po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swojego serca.

Męski Różaniec – maj

Męski Różaniec – maj
Męski Różaniec – maj

W sobotni wieczór, 4 maja, mężczyźni z naszego miasta zebrali się na wspólnej modlitwie w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Męski Różaniec. Spotkanie odbyło się – jak zawsze – w duchu zawierzenia Matce Bożej i modlitwy o odnowę wiary w sercach mężczyzn oraz ich rodzin.

Uczestnicy rozpoczęli modlitwę różańcową od krótkiej medytacji maryjnej, po której przeszli w procesji pod krzyż na placu targowym, odmawiając kolejne dziesiątki różańca. Wieczorna atmosfera nadała wydarzeniu szczególnego charakteru – cisza, przerywana modlitwą i śpiewem, oraz skupienie uczestników tworzyły poruszający obraz męskiej wiary przeżywanej wspólnie, publicznie i z pokorą.

Modlitwa męskiego różańca w pierwsze soboty miesiąca to nie tylko wyraz czci wobec Maryi, ale także konkretna odpowiedź na Jej wezwanie z Fatimy do pokuty i nawrócenia. Mężczyźni powierzali Bogu swoje rodziny, parafię, Ojczyznę oraz intencje osobiste.

Organizatorzy zachęcają do dołączenia do tej inicjatywy kolejnych mężczyzn, którzy pragną budować życie duchowe na fundamencie modlitwy i braterskiej wspólnoty.

Zdjęcia

Obchody kościelne i patriotyczne 3 maja

Obchody kościelne i patriotyczne 3 maja
Obchody kościelne i patriotyczne 3 maja

W sobotę, 3 maja, w Kościele Farnym w Leżajsku odbyły się uroczyste obchody państwowego Święta Konstytucji 3 Maja i uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. Centralnym punktem wydarzenia była Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył o. Klaudiusz Baran , kustosz Bazyliki oo. Bernardynów. Homilię wygłosił kapelan Jednostki Strzeleckiej 2035, ks. Witold, podkreślając znaczenie patriotyzmu i duchowej jedności narodu w obliczu współczesnych wyzwań, podkreślając również teraźniejszą konieczność walki o wartości i wiarę.

Po zakończeniu liturgii dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Leżajsku zaprezentowały wzruszający program słowno-muzyczny, poświęcony historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wartościom, jakie niesie ona dla współczesnych Polaków. Występ młodych artystów został nagrodzony gromkimi brawami i ciepłym przyjęciem przez licznie zgromadzonych mieszkańców.

Po uroczystościach w naszej Farze, obchody przeniosły się na Rynek, gdzie nowi strzelcy z JS2035 składali przyrzeczenie,

Uroczystości miały podniosły, ale i rodzinny charakter, łącząc modlitwę, refleksję historyczną oraz radość wspólnego świętowania.

Zdjęcia:  strona Miastastrona JS2035

Msza Święta imieninowa ks. Marka Ciska

Msza Święta imieninowa ks. Marka Ciska
Msza Święta imieninowa ks. Marka Ciska

W czwartkowy wieczór, w parafialnym kościele w Leżajsku, odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji imienin ks. Marka Ciska. Eucharystii przewodniczył sam solenizant, a homilię wygłosił ks. Piotr Obłaski, który w ciepłych słowach podkreślił pasterską troskę i zaangażowanie ks. Marka w życie parafii.

W kazaniu ks. Piotr zwrócił uwagę na rolę kapłana jako tego, który prowadzi lud Boży z pokorą i oddaniem, a także jako świadka wiary i miłości Chrystusa w codziennym życiu. Podkreślił również, że imieniny to nie tylko okazja do świętowania, ale przede wszystkim do modlitwy w intencji obdarowanego – o Boże błogosławieństwo, zdrowie i siły w dalszej posłudze duszpasterskiej.

Po zakończonej liturgii przyszedł czas na życzenia. W imieniu wspólnot parafialnych głos zabrali ich przedstawiciele, wyrażając wdzięczność za obecność i zaangażowanie ks. Marka w życie parafii. Szczególne życzenia złożył w imieniu wikarych również ks. Witold, dziękując solenizantowi za wspólną pracę, życzliwość i kapłańskie wsparcie.

Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewem i chwilą radości, którą dzielili parafianie ze swoim duszpasterzem.

Niech święty Marek – patron solenizanta – wyprasza mu potrzebne łaski, a Pan Bóg obdarza zdrowiem, pokojem serca i niegasnącym zapałem w dalszej kapłańskiej drodze.

Msza na zakończenie klas maturalnych

Msza na zakończenie klas maturalnych
Msza na zakończenie klas maturalnych

W czwartek, 24 kwietnia, w leżajskiej Farze odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji zakończenia roku szkolnego klas maturalnych. W Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni maturzyści, grono pedagogiczne oraz dyrekcja Zespółu Szkół Licealnych. Liturgii przewodniczył ks. Janusz Borek, a homilię skierował do młodzieży diakon Paweł Kozioł.

W swoim kazaniu dk. Paweł zachęcał młodych ludzi do zaufania Bogu na progu dorosłości oraz przypomniał, że prawdziwa mądrość nie polega wyłącznie na wiedzy, lecz na otwartości serca na Boże prowadzenie. Szczególnie wybrzmiał także cyatat Adama Asnyka:

„Miejcie nadzieję!… Nie tę lichą, marnąCo rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarnoPrzyszłych poświęceń w duszy bohatera.”

Msza była nie tylko duchowym podsumowaniem lat szkolnych, ale również okazją do podziękowania za trud nauki, przyjaźnie i rozwój osobisty. Atmosfera modlitwy i refleksji towarzyszyła uczestnikom przez cały czas trwania liturgii.

Na zakończenie wszystkim maturzystom składamy serdeczne życzenia: niech czas egzaminów będzie owocny, spokojny i pełen światłą Ducha Świętego. Życzymy trafnych wyborów życiowych, wiary w siebie oraz nieustannego zaufania Bożej Opatrzności. Powodzenia!

Wigilia Paschalna
Wielki Piątek

Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy

Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy
Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy

W sobotni wieczór, 30 marca 2025 roku, w Leżajskiej Farze zgromadzili się wierni, by przeżywać najważniejszą liturgię w roku – Wigilię Paschalną. To wyjątkowe nabożeństwo, pełne symboli światła, wody i Zmartywchwstania.

Uroczystej liturgii przewodniczył proboszcz parafii – ksiądz Marek Cisek, natomiast homilię wygłosił ksiądz Łukasz, który w swoim kazaniu podkreślił, że Zmartwychwstanie Jezusa jest fundamentem chrześcijańskiej nadziei.

Liturgia rozpoczęła się od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału – symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa. Procesja światła, która rozświetliła mrok świątyni, poruszyła serca zebranych. Wierni, trzymając w dłoniach zapalone świece, wsłuchiwali się w radosne orędzie wielkanocne – Exsultet.

Następnie miała miejsce rozbudowana liturgia słowa, ukazująca historię zbawienia – od stworzenia świata aż po zwycięstwo Jezusa nad śmiercią. Po niej nastąpiła liturgia chrzcielna – odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wiernych wodą święconą, która przypomina o nowym życiu w Chrystusie.

Wigilia Paschalna w Leżajskiej Farze była doświadczeniem żywego Kościoła. Pełna wspólnoty, modlitwy i światła, na nowo przypomniała, że Chrystus naprawdę zmartwychwstał – i jest z nami.

W uroczystym przeżywaniu tej niezwykłej liturgii pomagały piekne pieśni, doskonale wykonane przez naszą Diakonię Muzyczną.

Alleluja! Prawdziwie zmartwychwstał!

Galeria (Wigilia Paschalna i Rezurekcja)


Liturgia Męki Pańskiej

Liturgia Męki Pańskiej
Liturgia Męki Pańskiej

W Wielki Piątek, w Leżajskiej Farze, licznie zgromadzeni wierni uczestniczyli w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, upamiętniającej mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Nabożeństwu przewodniczył ks. Marek Cisek, a poruszające kazanie wygłosił ks. Witold Orzechowski, który w swoim słowie podkreślił znaczenie krzyża jako znaku zbawienia i miłości Boga do człowieka.

Liturgia, pełna skupienia i ciszy, rozpoczęła się symbolicznym gestem – kapłan w milczeniu upadł na twarz przed ołtarzem, wyrażając w ten sposób uniżenie przed tajemnicą Męki Pańskiej. Następnie odczytano Pasję według św. Jana, a po modlitwie powszechnej wierni oddali cześć Krzyżowi Świętemu.

Na zakończenie uroczystości Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy Bożego Grobu, gdzie rozpoczęła się adoracja. Tego dnia trwała do godziny 23, a ostatnią godzinę czuwania podjęła młodzież z Oazy i harcerze z V Leżajskie Drużyny Harcerzy „Wir”.

Wielkopiątkowe nabożeństwo w Leżajskiej Farze miało głęboki, duchowy wymiar, który zgromadzonym pozwolił jeszcze pełniej przeżyć misterium paschalne.

Galeria

Msza Wieczerzy Pańskiej

Msza Wieczerzy Pańskiej

Msza Wieczerzy Pańskiej
Msza Wieczerzy Pańskiej

W Wielki Czwartek w naszej parafii odbyła się uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego. Liturgii przewodniczył ks. Marek Cisek, a homilię wygłosił ks. Piotr Obłaski. W swoim kazaniu podkreślił głębię tajemnicy Eucharystii oraz dar kapłaństwa, który został ustanowiony w tym szczególnym dniu.

Po zakończeniu Eucharystii przedstawiciele parafii złożyli serdeczne życzenia kapłanom, dziękując im za ich codzienną posługę, oddanie i duchowe wsparcie.

Następnie rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy – symboliczna pamiątka modlitwy Jezusa w Ogrójcu. Wierni mieli okazję, by w ciszy i skupieniu towarzyszyć Chrystusowi w Jego drodze do męki.

Adoracja w Ciemnicy potrwa do Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek o 18.00.

Galeria (fot. p. Roman Kwieciński)

Adoracja w ciemnicy i Bożym Grobie

Adoracja w ciemnicy i Bożym Grobie
Adoracja w ciemnicy i Bożym Grobie

 

Modlitewne czuwanie – Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy
i przy Bożym Grobie

Godzina Róża Żywego Różańca,  Grupy Modlitewne
i  Formacyjne
Wielki Czwartek 20:00 – 21:00 Św. Jana z Dukli
Apostolskie Dzieło Pomocy Duszom Czyścowym
Wielki Czwartek
21:00 – 22:00
Św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Wielki Czwartek
22:00 – 23:00
Oaza Młodzieży
Wielki Piątek
7:00 – 8:00
Św. Sebastiana
Wielki Piątek
8:00– 9:00
Św. Faustyny
Wielki Piątek
9:00 – 10:00
Bractwo Szkaplerza Świętego
Wielki Piątek
10:00 – 11:00
Św. Anny
Wielki Piątek
11:00- 12:00
Św. Kazimiera
Św. Bernadetty
Wielki Piątek
12:00 – 13:00
M.B. Nieustającej Pomocy
Wielki Piątek
13:00 – 14:00
Św. Ojca Pio
Wielki Piątek
14:00 – 15:00
Św. U. Ledóchowskiej
Św. Michała Archanioła
Wielki Piątek
15:00 – 16:00
Miłosierdzia Bożego
Św. Łukasza
Wielki Piątek
16:00 – 17:00
Św. Barbary
Św. Krzysztofa
Wielki Piątek
17:00 – 18:00
Straż Honorowa NSPJ
M.B. Pocieszenia
Wielki Piątek
20:00 – 21:00
Bł. Kard. S. Wyszyńskiego
Wielki Piątek
21:00 – 22:00
Akcja Katolicka
Dzieło Pomocy Powołaniom
Wielki Piątek
22:00 – 23:00
Oaza Młodzieży
Wielka Sobota
7:00- 8:00
Bł. Anieli Salawy
Wielka Sobota
8:00 – 9:00
M.B. Wniebowziętej
Wielka Sobota
9:00 – 10:00
Św. Heleny
Wielka Sobota
10:00 – 11:00
J. S. Pelczara
Wielka Sobota
11:00 – 12:00
Św. Józefa
Wielka Sobota
12:00 – 13:00
Św. Jadwigi
Wielka Sobota
13:00 – 14:00
Św. Kingi
Wielka Sobota
14:00 – 15:00
Św. Jana Pawła II
Wielka Sobota
15:00 – 16:00
Bł. J. Balickiego
Wielka Sobota
16:00 – 17:00
M. B. Różańcowej
Wielka Sobota
17:00 – 18:00
Św. Antoniego
Wielka Sobota
18:00 – 19:00
bł. Rodziny Ulmów, bł. Dzieci Fatimskich

 

Miejska Droga Krzyżowa