navigation

Miesiąc: wrzesień 2021

Fara zawsze ma otwarte serce

Fara zawsze ma otwarte serce
Fara zawsze ma otwarte serce

W niedzielę 26 września w naszej wspólnocie parafialnej gościliśmy leżajskiego rodaka – ks. Tadeusza Deca, który przybył do nas z parafii Jedlicze, gdzie pełni funkcję proboszcza.

Na każdej Mszy Świętej ks. Tadeusz wygłosił do nas homilię, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni, oraz zwracał się z prośbą o pomoc w budowie nowego kościoła w miejscowości Długie-Poręby. Na tę prośbę hojnie odpowiedzieli nasi Parafianie z czego jesteśmy bardzo dumni.

Księdzu Tadeuszowi oraz całej wspólnocie parafii Jedlicze życzymy obfitości Bożych łask i wytrwałości w budowie nowej świątyni.

 

XXVI Niedziela zwykła – 26.09.2021 r.

  1. Dziś zapraszamy jeszcze na nabożeństwo eucharystyczne z Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 17.30 a po nim Msza św. Od piątku zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy różańcowej i przypominamy, że w naszym kościele nabożeństwo różańcowe odprawiamy codziennie o godz. 16.30 dla dzieci (w dniach nauki tj. od poniedziałku do piątku) i 17.30 dla wszystkich.
  2. We wtorek na Mszę św. o godz. 18.00 i spotkanie organizacyjne, zapraszamy rodziców i młodzież z klas VII, a w środę także na godz. 18.00 zapraszamy rodziców i młodzież z klas VIII, przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Młodzież przynosi ze sobą indeksy.
  3. W środę święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.
  4. W tam tygodniu przypada I piątek i I sobota miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy św. w piątek do godz. 20.00 a spowiedź w piątek od godz. 17.00.
  5. W piątek odwiedziny chorych w domach z Komunią św. od godz. 9.00. Ks. Janusz odwiedza swoich chorych w sobotę.
  6. W sobotę wszystkich czcicieli Matki Bożej, zapraszamy na kolejne nabożeństwo I soboty, wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP, połączone z modlitwą różańcową na godz. 17.00. Uwaga; nabożeństwo w sobotę o godz. 17.00 a nie 17.30. Tego też dnia po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się ostatni w tym roku „Męski Różaniec”. Na to wyjątkowe nabożeństwo i wieczorną procesję różańcową już dziś zapraszamy wszystkich mężczyzn, niezależnie od wieku a także wszystkich zainteresowanych.
  7. Dziękujemy ks. proboszczowi Tadeuszowi Decowi – naszemu rodakowi za wygłoszone dziś do nas Słowo Boże, życzymy Jemu jak i całej wspólnocie parafii Jedlicze, obfitości Bożych darów w dalszej budowie zarówno tej świątyni materialnej jak i żywego kościoła a wyrazem naszej życzliwości i chrześcijańskiej solidarności niech będą złożone dziś na tacę ofiary za które wszystkim parafianom dziękujemy.
  8. Z całego serca dziękujemy tym wszystkim, którzy w minioną niedzielę zapisali się do nowo powstającej Róży bł. ks. kard. S. Wyszyńskiego.  Ponieważ zgłosiło się 32 osoby, brakuje jeszcze 8, aby powstała kolejna Róża, której patronem zostałby św. Józef Sebastian Pelczar. Prosimy o zapisy w zakrystii lub u ks. Witolda.
  9. Za tydzień w niedzielę, nasza młodzież oazowa będzie rozprowadzać własnoręcznie zrobione różańce sznurkowe. Już dziś zachęcamy do ich nabycia a zgromadzone w ten sposób środki zasilą młodzieżowy fundusz rekolekcyjny.
  10. Dziś liczenie wiernych na potrzeby Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Dziękujemy Bractwu Szkaplerza Świętego za podjęcie się tego zadania.
  11. W Siewcy przed południem do nabycia prasa i publikacje katolickie. Z rąk ministrantów można odebrać darmowy, kolejny numer Dobrych Nowin. Serdecznie polecamy.
  12. Miejskie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowe wydarzenie jakim jest wystawa kopii Całunu Turyńskiego w skali 1;1 a wystawą towarzyszącą jest przypomnienie historii i dokumentów poświęconych 400–leciu konsekracji naszej Fary. Ponadto nasze kino przy MCK-u zaprasza na wartościowy film pt. Fatima. Szczegóły na plakatach.

Intencje zbiorowe:

  • W intencji Kościoła, Ojczyzny, parafii i naszych rodzin za przyczyną Świętego Michała Archanioła – wtorek, godz. 6.30.
  • Za śp. Annę Dzidek – intencja od sąsiadów z bloku przy ul. Kołłątaja 3 – wtorek i czwartek, godz. 6.30.
  • Za śp. Krystynę Kubaszewską – intencja od koleżanek ze Spółdzielni Mieszkaniowej – środa, godz. 6.30.
  • W intencji nowennowych próśb i podziękowań do MB Pocieszenia – środa godz. 18.00.
  • Z Róży św. Michała Archanioła – środa, godz. 18.00.
  • W intencji dzieci, rodziców oraz pracowników z Przedszkola Sióstr Służebniczek – czwartek, godz. 16.00.
  • Msze gregoriańskie za śp. Janusza Baj, początek – piątek, godz. 6.30.
  • Z intencji Bractwa Szkaplerza Świętego – piątek, godz. 7.00.
  • Z intencji Straży Honorowej NSPJ – piątek, godz. 18.00.
  • Msze gregoriańskie za śp. Stanisławę Filarowską, początek – sobota, godz. 6.30.
  • Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP – intencja od Bractwa Szkaplerza Świętego – sobota, godz. 7.00.
  • Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP oraz w intencji Sióstr i Braci z Róż Różańcowych – sobota, godz. 18.00.
  • Z Róży św. Sebastiana – niedziela, godz. 8.30.
  • Z Róży św. Antoniego oraz za śp. Stanisławę Dąbek – niedziela, godz. 10.00.

W ostatnim tygodniu odeszli od nas do wieczności śp. Jadwiga Serafin z ul. Podolszyny, Zbigniew Skwarczyński i Maria Glinianowicz z ul. M.C. Skłodowskiej oraz Damian Wikiera zamieszkały ostatnio w Krakowie – wieczny odpoczynek …

Męski Różaniec

3 października 2020 roku w pierwszą sobotę miesiąca, odbył się pierwszy Męski Różaniec w naszej parafii któremu przewodniczył ks. bp Stanisław Jamrozek. Od tego czasu, od maja do października w pierwsze soboty miesiąca mężczyźni  z Leżajska i okolicznych miejscowości gromadzą się na wspólnej Eucharystii, a następnie wychodzą  na ulice naszego miasta, aby z różańcem w ręku oddać się opiece Matki Bożej. Jesteśmy podbudowani świadectwem wiary zgromadzonych mężczyzn, którzy uczestniczą w tej procesji,  aby wspólnie wynagradzać Maryi za bluźnierstwa i grzechy popełniane przez ludzkość.

Dlatego gorąco zapraszamy do włączenia się w to piękne dzieło na chwałę Matki Bożej. Idźmy wspólnie śladami naszych wielkich Polaków: św. Jana Pawła II, bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, św. o. Maksymiliana Kolbe, i wielu wielu innych. Należy skończyć ze stereotypem, że modlitwa różańcowa przypisana jest tylko starszym paniom. Świadoma i rozważna modlitwa różańcowa jest możliwa także wśród mężczyzn. Niech nie zabraknie mężczyzn niezależnie od wieku i stanu.

Apostolskie Dzieło Pomocy dla Czyśćca

Papież Benedykt XVI Powiedział: „Jako chrześcijanie nie powinniśmy pytać się jedynie: jak mogę zbawić siebie samego? Powinniśmy również pytać siebie: co mogę zrobić, aby inni zostali zbawieni i aby również dla innych wzeszła gwiazda nadziei? Wówczas zrobię najwięcej także dla mojego własnego zbawienia”. Mając na uwadze te słowa zachęcam Was serdecznie do włączenia się w to piękne dzieło ratujące dusze czyścowe. Członkiem może zostać każdy praktykujący katolik, niezależnie od stanu i wieku. Zachęca się, aby członkowie Apostolstwa:

  • odmawiali codziennie dowolną modlitwę za zmarłych, (nie obowiązuje ona pod grzechem, jeśli nie odmówię)
  • ofiarowali codzienne trudy, wynikające z obowiązków stanu, zawodu, a także doznane przykrości, cierpienia itp.
  • w miarę możliwości zamawiają Msze Święte za zmarłych lub przynajmniej starają się ofiarować za nich swoje uczestnictwo w Eucharystii i Komunię św. w intencji zmarłych, poddanych oczyszczeniu
  • mogą także ofiarować dobre uczynki, jałmużnę, odpusty, uczynki pokutne np. post.

Starajmy się również pamiętać każdego dnia o prostej, pięknej modlitwie za zmarłych: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im świeci, a dusze wiernych zmarłych niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

Dzieło Pomocy Powołaniom

Jest to ruch katolicki działający w Archidiecezji Przemyskiej, jak i w naszej Parafii, który podejmuje modlitwę w intencji powołań do służby Bożej.

Inspiracją do powstania Dzieła były słowa Pana Jezusa: „Żniwo wprawdzie wielkie ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”.

Widzimy, że dziś bardziej niż kiedykolwiek trzeba nam prosić Pana Boga o dar nowych, świętych, powołań do służby kapłańskiej, zakonnej i misyjnej.

Członkiem tego ruchu może być każdy, kto deklaruje ofiarowanie jakiejś modlitwy, cierpienia w intencji nowych powołań lub za kogoś powołanego już z rodziny, za miejscowych duszpasterzy albo też za siostry zakonne.

Rodzaj i częstotliwość modlitwy określa każdy sam i spełnia według aktualnych możliwości. Może to być nawet jedno „Zdrowaś Maryjo”, „ Pod Twoją Obronę”, a może coś więcej.

Zobowiązanie to nie pociąga za sobą odpowiedzialności w sumieniu, tzn. nie trzeba się spowiadać z ewentualnych zaniedbań.

Za członków Dzieła odprawiana jest Msza święta w każdy czwartek w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

Posłani mocą Eucharystii – SMAP 2021

Posłani mocą Eucharystii - SMAP 2021
Posłani mocą Eucharystii - SMAP 2021

18 września bieżącego roku w Krośnie miało miejsce Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Młodzi z różnych parafii mieli możliwość wspólnej modlitwy, rozmowy, dania świadectwa wiary. W programie spotkania było m.in.: czas świadectwa, spotkania w grupach, koncerty „Bankrutów” SNE i Diakonii Muzycznej AP, promocja ŚDM w kierunku Lizbony, adoracja Krzyża Dni Młodych oraz Msza Posłania.

Zdjęcia ze SMAPu w naszej GALERII.

Czas radosnego spotkania młodych niewątpliwie przyczynia się do pogłębienia relacji z Panem Bogiem i między sobą, co potwierdza poniższe świadectwo Pauliny – uczestniczki SMAP:  Czytaj dalej … „Posłani mocą Eucharystii – SMAP 2021”

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

Bractwo Szkaplerza Świętego NMP z Góry Karmel

Bractwo Szkaplerza Świętego NMP z Góry Karmel
Bractwo Szkaplerza Świętego NMP z Góry Karmel

Do zawiązania wspólnoty naszego Bractwa przygotowywaliśmy się uczestnicząc w trzech katechezach o szkaplerzu karmelitańskim. Odbyły się one: 07.X.2003 r., 10.XI.2003 r. i 01.XII.2003 r. W tych spotkaniach formacyjnych brało udział bardzo wielu parafian, jednak tylko 52 osoby podjęły decyzję utworzenia wspólnoty Bractwa Szkaplerza Świętego Matki Bożej z Góry Karmel. Drugim bardzo ważnym dla nas elementem formacyjnym były i są procesje różańcowe w pierwsze soboty miesiąca, w czasie których podejmujemy modlitwę o nawrócenie grzeszników – szczególnie z naszej parafii oraz intencje wynagradzające Najświętszemu Sercu Jezusowemu przez Niepokalane Serce Maryi.

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – 08.XII.2003 r. – na niezapomnianym dotąd przez nas Nabożeństwie Maryjnym zawiązała się wspólnota Bractwa. Modlitwie przewodniczył wówczas ks. Andrzej Żmudzki. Od tego dnia posługę w Bractwie podjęli: ks. Jerzy Gałązka (katecheta i moderator, łącznik z Karmelem); Jan Nowak (zelator); Witold Krawczyk (wicezelator); Grażyna Padowska (wicezelator); Anna Bentkowska (wicezelator); Tomek Rydzak (zelator dzieci i młodzieży). Służyli oni Bractwu do Święta Niepokalanego Serca NMP.
04.VI.2005 r. Wówczas posługę podjęli nowi zelatorzy: Stanisław Murdzia (zelator Bractwa); Elżbieta Krawczyk (zelatorka kobiet); Józef Szklanny (zelator mężczyzn); Artur Sołek (ZSL; zelator młodzieży); Paweł Wrębiak (SP nr 2; zelator dzieci).

Bractwo powstało pod czujnym okiem ks. prałata Władysława Głowy, a następnie otoczył je kapłańską troską ks. dziekan Ryszard Królicki (do sierpnia 2011) następnie ksiądz dziekan prał. Marek Cisek- proboszcz Fary Leżajskiej.

Na przestrzeni lat opiekunami Wspólnoty Szkaplerza Świętego byli:

1. Ks. Jerzy Gałązka – od 8.12.2003 do 25.08.2006
2. Ks. Mariusz Pelc – od 09.2006 do 08.2010
3. Ks. Grzegorz Rucyk – od 09.2010 do 08. 2011
4. Ks. Piotr Baraniewicz – od 09.2011 do 1.05.2015
5. Ks. Wacław Zygarowicz – od 1.05 2015 do 09.2015
6. Ks. Piotr Zawadzki – od 2015 do 2019
7. Ks. Maciej Cebulak – od 2020 do 2022

Obecnie opiekunem grupy jest ks. Waldemar Pastuszak.

Aktualnie wspólnotę stanowi ok. 700 osób z naszej parafii. Wiele decyzji wstąpienia do Bractwa poprzedzonych jest długim przygotowaniem i przemyśleniem. W Bractwie mamy zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych, starszych, chorych. Czasem o szkaplerz święty proszą cierpiący i umierający. Dla wszystkich osób, które pragną podjąć wezwanie Matki Bożej z Karmelu, wspólnota nasza jest otwarta.

W parafii, za zgodą Karmelu, prowadzimy Kronikę Bractwa. Od maja 2011 roku prowadzi ją Pani Lucyna Kopeć.
Zelatorem BRACTWA Szkaplerza Świętego jest Barbara Więcław. 

  • w każde Święto Matki Bożej prowadzimy różaniec wynagradzający za grzechy świata i podejmujemy modlitwę za zatwardziałych grzeszników;
  • w pierwsze soboty miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji członków Bractwa oraz o wieczne zbawienie dla zmarłych, a po nabożeństwie prowadzimy procesję różańcową (od maja do października);
  • podejmujemy formację przez częstą spowiedź, komunię św. wynagradzającą (zwłaszcza w święta Matki Bożej), staramy się ofiarować Bogu przez ręce Maryi nasz post, wyrzeczenia, jałmużnę również w intencjach wynagradzających;
  • każdego 13 dnia miesiąca począwszy od maja do października uczestniczymy w procesjach różańcowych – Nabożeństwach Fatimskich ulicami naszego miasta;
  • organizujemy pielgrzymki do sanktuariów maryjnych (Przemyśl, Kalwaria Zebrzydowska, Kalwaria Pacławska, Czerna, Stara Wieś, Jodłówka, Tuligłowy, Hyżne, Borek Stary, Chmielnik i inne), nawiedzamy także Karmel (Przemyśl, Kraków, Czerna) oraz szczególne miejsce kultu Miłosierdzia Bożego (Łagiewniki);
  • w miesiącach od listopada do kwietnia spotykamy się raz w miesiącu na katechezie z cyklu „Żyć duchowością Karmelu w świecie”;
  • w każdy piątek prowadzimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i bolesną część różańca świętego (w czasie całodziennego wystawienia Najświętszego Sakramentu) o godz. 15.00;
  • od 7 do 15 lipca prowadzimy Uroczystą Nowennę do Matki Bożej z Góry Karmel, a w samą Uroczystość (16 lipca) ofiarujemy Mszę św. i modlimy się za grzeszników;
  • systematycznie prowadzimy katechezy na temat szkaplerza św. dla tych, którzy pragną przyjąć szkaplerz i wstąpić do Bractwa;
  • ufundowaliśmy dwie figury procesyjne: NMP Niepokalanie Poczętej oraz NMP z Fatimy – figury te noszone są w procesjach przez członków Bractwa;
  • ufundowaliśmy Sztandar Bractwa – w 1 rocznicę powstania Szkaplerza, który 8.12.2004 poświęcił ks. Prał. Władysław Głowa. Sztandar wykonała s. Ewa z Karmelu Częstochowskiego;
  • ufundowaliśmy kielich i patenę;
  • prowadzimy małe parafialne dzieła miłosierdzia.

Działalność Róż Żywego Różańca

Działalność Róż Żywego Różańca
Działalność Róż Żywego Różańca

W naszej parafii działa 25 Róż Żywego Różańca: 2 męskie i 23 żeńskie. Najstarsze Róże sięgają swoimi początkami 1940 roku. Obejmujemy naszą troską modlitewną bieżące sprawy Kościoła i jego intencje. Modlimy się również za Ojczyznę oraz polecamy Bogu indywidualne intencje, które docierają do nas od osób potrzebujących pomocy. Poszczególne Róże polecają w intencjach mszalnych zmarłych braci i sióstr z poszczególnych Róż oraz za żyjących członków, prosząc o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej. W każdy piątek poszczególne Róże o wyznaczonych godzinach adorują Najświętszy Sakrament podczas całodniowej adoracji. Każdą I Niedziela miesiąca jest dniem zmiany tajemnic różańcowych podczas Mszy o godzinie 8.00 i 10.00. Członkowie Róż gromadzą się na comiesięcznych spotkaniach formacyjnych oraz uczestniczą w corocznych pielgrzymkach Róż Żywego Różańca Archidiecezji Przemyskiej.

Księża opiekunowie:

1. Ks. Marek Ryfa – 2007-2008
2. Ks. Radosław Maziarz – 2008-2009
3. Ks. Bogusław Kamiński – 2009-2011
4. Ks. Krzysztof Pomykała – 2011-2012
5. Ks. Damian Długosz – 2012-2014
6. Ks. Grzegorz Socha – 2014-2015
7. Ks. Dariusz Wojnar – 2015-2019

Aktualnie: ks. Witold Orzechowski (od września 2019 r.)

Niedziela Środków Społecznego Przekazu

Niedziela Środków Społecznego Przekazu
Niedziela Środków Społecznego Przekazu

19 września obchodzimy Dzień Środków Społecznego Przekazu. To okazja, by uświadomić sobie potrzebę docierania z Dobrą Nowiną o zbawieniu do każdego człowieka – wszelkimi możliwymi sposobami. Niech Ewangelia dzięki zaangażowaniu apostołów Chrystusa będzie obecna w Internecie, telewizji, na falach radiowych i stronicach czasopism.

Polecajmy dzisiaj w modlitwie pracowników mediów, aby zawsze w swoim przekazie kierowali się prawdą i troską o wspólne dobro.

Zajrzyj tutaj:

XXV Niedziela zwykła – 19.09.2021 r.

  1. Dziś zapraszamy jeszcze na nieszpory niedzielne o godz. 17.30.
  2. Dziś także przypada Niedziela Środków Społecznego Przekazu. Naszą modlitwą i troską obejmujemy wszystkich pracowników mediów, zwłaszcza katolickich. Z tej okazji zachęcamy też wszystkich do czytelnictwa i prenumeraty czasopism katolickich, których spory wybór, poleca nasz kiosk Siewca. Polecamy Archidiecezjalne Radio FARA a także naszą internetową stronę parafialną, gdzie ks. Maciej stara się systematycznie zamieszczać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące naszej parafii i nie tylko.
  3. Jutro po Mszy św. spotkanie Akcji Katolickiej. Wszystkich członków Akcji Katolickiej serdecznie zapraszamy.
  4. We wtorek święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.
  5. 8 grudnia w Kościele skończy się Rok Św. Józefa ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka. Pragniemy aby trwałym owocem tegoż roku była w naszej parafii nowenna do Św. Józefa – Oblubieńca NMP. I tak jak mamy cotygodniową nowennę do MB Pocieszenie i miesięczną nowennę do św. Antoniego, tak od najbliższego wtorku, w każdy III wtorek miesiąca, będziemy odprawiać nowennę do św. Józefa. Zachęcamy też do pisania podziękowań i próśb, które będzie można składać, tego właśnie dnia na ołtarzu Matki Bożej.
  6. Wyjazd na Pielgrzymkę Róż Różańcowych do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia do Jodłówki w sobotę z ul. Górnej obok kościoła Jezusa Miłosiernego o godz. 8:00. Chętnych do wyjazdu informujemy, że są jeszcze wolne miejsca.
  7. Dzisiejsza taca mszalna z racji Niedzieli Środków Masowego Przekazu jest przeznaczona na Archidiecezjalne Radio FARA.
  8. Za tydzień, w niedzielę 26 września, będziemy gościć w naszej parafii Tadeusza Deca – naszego rodaka, proboszcza parafii Jedlicze. Parafia ta już od dłuższego czasu z trudem wznosi nową świątynię w miejscowości Długie-Poręby. Wysiłki te znalazły uznanie także w wielu parafiach naszej Archidiecezji i nie tylko, które wyciągnęły do nich pomocną dłoń i na miarę możliwości wsparły je swoimi ofiarami. Ksiądz proboszcz Tadeusz, głosząc do nas Słowo Boże będzie i nas prosił o wsparcie a cała taca mszalna z najbliższej niedzieli będzie naszą cegiełką dołożoną do tego zbożnego dzieła.
  9. W Siewcy przed południem do nabycia prasa i publikacje katolickie.
  10. Na prośbę Urzędu Miejskiego już po raz ostatni przypominamy, że do 30 września br. trwa Narodowy Spis Ludności i Mieszkań. Tym razem mieszkańcy Leżajska, którzy nie mają możliwości dokonania obowiązkowego spisu samodzielnie, mogą skorzystać z punktu, który będzie uruchomiony w najbliższą niedzielę 26 września w godzinach od 7.45 do 13.00 i po Mszy św. o godz. 16.00 w wieży dzwonniczej obok kościoła farnego. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty, informację o powierzchni domu lub mieszkania oraz PESELE domowników.
  11. Komenda Powiatowa Policji w Leżajsku, apeluje o czujność szczególnie do osób starszych i samotnych w związku z nasilającą się falą oszustw metodą na tzw. „wnuczka” lub „policjanta”, „pracownika banku” czy tym podobne… Pełna treść apelu na tablicy ogłoszeń.

Intencje zbiorowe:

  • Za śp. Tadeusza Węgrzyńskiego – intencja od sąsiadów z ul. Nizinnej – poniedziałek, godz. 6.30.
  • W intencji Kościoła, Ojczyzny, parafii i naszych rodzin za przyczyną Świętego Michała Archanioła – wtorek, godz. 6.30.
  • Z Róży Św. Michała Archanioła – środa, godz. 6.30.
  • W intencji nowennowych próśb i podziękowań do MB Pocieszenia – środa godz. 18.00.
  • Za śp. Krystynę Kubaszewską – intencja od sąsiadów z bloku przy ul. Mickiewicza 57 – czwartek, godz. 6.30.
  • Za śp. Janinę Ciryt – intencja od pracowników i Nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1 w Leżajsku – czwartek, godz. 7.00.
  • Z Róży św. o. Pio – czwartek i piątek, godz. 18.00.
  • Za śp. Helenę Faryna – intencja od sąsiadów z bloku przy ul. Braci Śniadeckich 4, kl. II – sobota, godz. 18.00.

W ostatnim tygodniu odszedł od nas do wieczności śp. Mariusz Brzuzan z Wierzawic – wieczny odpoczynek …

O Straży Honorowej NSPJ

O Straży Honorowej NSPJ
O Straży Honorowej NSPJ

W naszej Leżajskiej Farze od kilkunastu lat istnieje grupa Straż Honorowa NSPJ, która swoje spotkania ma w każdy pierwszy wtorek miesiąca.
Obecnie (na dzień 16.09.2015) członkami Straży Honorowej NSPJ jest 76 osób z naszej parafii.
Naszymi opiekunami byli:
1. Ks. Zbigniew Bucior
2. Ks. Grzegorz Kowalczyk – od 2004 roku
3. Ks. Mariusz Pelc – od 2007 do 2010 roku
4. Ks. Paweł Polasz – od 2010 do 2013 roku
5. Ks. Jacek Łuc – od 2013 do 2014 roku
6. Ks. Wacław Zygarowicz – od 2014 do 2018 roku

Aktualnie: ks. Grzegorz Rogoz (od września 2018 r.)

Główną inspiratorką założenia Straży Honorowej NSPJ była skromna zakonnica, urodzona w Besancon we Francji w 1825r. – Konstancja Bernard z Klasztoru Nawiedzenia Najśw. Marii Panny (Sióstr Wizytek). Na obłóczynach otrzymała imię siostry Marii Od Najświętszego Serca Pana Jezusa. Siostra Maria była wzorową Wizytką i pragnęła rozwijać nabożeństwo do Najśw. Serca Pana Jezusa. 13 marca 1863r. zaproponowała najpierw Siostrom Wizytkom a potem innym zgromadzeniom zakonnym a także wszystkim wiernym aby zapisywali się do stowarzyszenia, które 9 marca 1864r. zostało Bractwem a 26 listopada 1878r. Arcybractwem Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Siostra Maria od Najświętszego Serca Pana Jezusa ze swojego osobistego nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa zaczerpnęła myśl, aby każdy członek codziennie odprawiał jedną godzinę straży. W czasie tej godziny nic nie zmienia w swoich zwykłych obowiązkach ale łączy się myślą z ofiarą, jaką Pan Jezus składał na krzyżu dla zbawienia świata. Wybrana godzina czuwania będzie zapisana na tzw. „zegarze” i w ten sposób stworzy się wieniec czcicieli z całego świata czuwających przy Panu Jezusie na wzór Najświętszej Marii Panny, Świętej Marii Magdaleny i Świętego Jana, którzy czuwali u stóp krzyża, kiedy to z przebitego serca Pana Jezusa wypłynęła krew i woda – symbol łask wysłużonych Jego ofiarą. Straż Honorowa rozwijała się bardzo szybko po całym świecie chociaż nie brakowało założycielce trudności, łez i wyrzeczeń podobnie jak inne dzieła powstałe za natchnieniem Bożym. W rok po założeniu Straż Honorowa uzyskała aprobatę Papieża Piusa IX – który nazwał się pierwszym członkiem Straży Honorowej a także aprobatę 30 biskupów Francji i innych krajów. W Polsce Bractwo Straży Honorowej zostało kanonicznie założone przez biskupa Antoniego Gałeckiego przy Kościele Sióstr Wizytek w Krakowie w 1869r., podniesione do Arcybractwa przez nuncjusza Achillesa Rattiego w 1919r. Prawie w tym samym czasie Kościół udzielił jakby nowej aprobaty dla kultu najświętszego Serca Pana Jezusa beatyfikując w 1864r. Małgorzatę Marię Alacoque – powiernicę Bożego Serca. Siostra Maria od Najświętszego Serca w swojej prostocie w pełni była uległa Duchowi Świętemu i to było podwaliną Straży Honorowej. Pragnęła przedstawić kult Najświętszego Serca Pana Jezusa w sposób bardziej przystosowany do mentalności współczesnego człowieka. Czerpała natchnienie ze wskazówek św. Franciszka Salezego – prekursora nabożeństwa do Najświętszego Serca.

Godzina Straży – godzina wybrana, uprzywilejowana – to wspaniałe odkrycie Siostry Marii. Nie polega ona na spędzaniu godziny adoracji przed Najświętszym Sakramentem lecz na wykorzystaniu wybranej godziny w ciągu dnia – bez zmiany zwykłych zajęć do uświadomienia sobie obecności Bożej.

W tej wybranej godzinie członek Straży wszystko co czyni i wszystko czym jest poświęca na uwielbienie i wynagrodzenie Najś. Sercu Jezusowemu. Siostra Maria założone przez siebie Stowarzyszenie oddała pod patronat „Pierwszej Straży Honorowej” – św. Marii, Magdalenie, św. Janowi stojącym przy krzyżu obok Najświętszej Marii Panny – stąd nazwa „Straż Honorowa” i była „duszą” Arcybractwa przez 40 lat.

Z okazji 100-lecia założenia Straży Honorowej we Francji wprowadzono drugą jej nazwę „Godzina Straży”.

W 1968r. poczyniono starania w Stolicy Świętej uzyskania zatwierdzenia statutów Straży w duchu Soboru Watykańskiego II o zaproponowano nową nazwę „Godzina Obecności przy Sercu Jezusa” z zachowaniem 3 istotnych elementów Arcybractwa:

  • Kultu oddawanego Sercu Pana Jezusa
  • Kierunku wynagradzającego i eucharystycznego
  • Uświęcenia obowiązków stanu

Ta zmiana uzyskała aprobatę Rady Papieskiej ds. Laikatu. 4 maja 1973r. wpłynęła prośba do Papieża Pawła VI o definitywne zatwierdzenie Stowarzyszenia.

W przekonaniu, że Stowarzyszenie przynosi wielkie bogactwo duchowe tak członkom jak i całemu Kościołowi przez nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz powołując się na uprawnienia udzielone przez Papieża Pawła VI.

10 grudnia 1976R., zaaprobowano Stowarzyszenie „Godzina Obecności przy Sercu Pana Jezusa oraz jego statuty.”

Kto może być członkiem Stowarzyszenia Godziny Obecności przy Sercu Jezusa?

  • każdy, kto oddaje cześć Najświętszemu Sercu przez całkowite poświęcenie samego siebie i wszystkiego co posiada swemu Stwórcy i Zbawcy.
  • poświęca się miłości Boskiego Odkupiciela i w każdej godzinie uświadamia sobie miłość Boga.
  • poczuwa się do obowiązku wynagradzania Najświętszemu Sercu, które zostało zranione przez nasze grzechy.
  • swoje osobiste życie wiary, życie apostolskie oraz wykonywanie pracy przepoi miłością, którą odpłacamy Jezusowi za Jego miłość.
  • jest otwarty na innych ludzi niosąc im pomoc i wsparcie.

Aby ten cel osiągnąć należy:

  • wybrać sobie jedną godzinę w ciągu dnia w czasie której pamięta się w sposób szczególny o Jezusie obecnym w tabernakulum ofiarując Mu zajęcia tej godziny bez żadnych zmian.
  • może wybrać dodatkową Godzinę Obecności w intencji np. jakiejś duszy, społeczności w duchu wynagrodzenia
  • uczestniczyć (w miarę możliwości) we Mszy św. i Komunii św. oraz odwiedzać Najświętszy Sakrament.
  • możliwie jak najczęściej uczestniczyć we Mszy św. i nabożeństwach pierwszo piątkowych.
  • regularnie odprawiać obraną Godzinę Obecności (nic nie obowiązuje pod grzechem).

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa powinien prowadzić Członków Godziny Obecności przez modlitwę i czyn apostolski do pracy nad sobą dla przemiany siebie i innych w lud Boży.

Członkowie wezwani są również do większej miłości bliźniego.

Grupa swoje spotkania formacyjne ma w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Spotkanie rozpoczyna się krótką modlitwą. Po modlitwie następuje odczytanie krótkiej perykopy biblijnej, po której prowadzący wygłasza konferencję tematyczną. Następnie odczytywane są ogłoszenia strażowe. Na zakończenie modlimy się w intencjach członków Straży, jak i o nowych członków.

Członkowie Honorowej Straży w każdy pierwszy piątek miesiąca adorują Najświętszy Sakrament. Pierwsza część adoracji jest wspólna, podczas której rozważamy Słowo Boże, uwielbiamy Pana słowem i pieśniami, przedstawiamy prośby i podziękowania. Druga część adoracji jest w zupełnej ciszy, by usłyszeć, co Pan Bóg chce nam powiedzieć.

Straż Honorowa w parafii Leżajsk Fara aktywnie włączała się w obchody Ogólnopolskiego Jubileuszu 150-lecia Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusowego, czy 35-lecia Arcybractwa w naszej parafii. Wielkim przeżyciem dla członków jest również coroczna pielgrzymka na Jasna Górę.

Zachęcamy do zainteresowania się tą wspólnotą wszystkich którzy pragną oddawać cześć Najświętszemu Sercu.

Co więc Bóg złączy… Kurs przedmałżeński

Co więc Bóg złączy... Kurs przedmałżeński
Co więc Bóg złączy... Kurs przedmałżeński

„Na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę:  dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę  i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!” (Mk 10, 6-9)

W dniach od 17 do 18 września w naszej parafii odbędzie się kurs przedmałżeński. Pierwsze spotkanie w piątek, po Mszy Świętej wieczornej (ok. godz. 18.45). Przygotowanie do małżeństwa to dwa etapy. Pierwszy to wspomniany wyżej „kurs przedmałżeński”, który może być zrealizowany znacznie wcześniej, nawet 2-3 lata przed planowanym ślubem, a drugi etap – już bezpośrednio przed ślubem – to poradnia rodzinna dla narzeczonych, którą rozpoczynają 3-4 miesiące przed ślubem. Poradnia dla narzeczonych zaprasza w każdy II czwartek miesiąca po Mszy św. wieczornej.

Spotkania prowadzi i wszelkich informacji udziela ks. Waldemar Pastuszak.

Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 1601 traktującym o małżeństwie mówi: „Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu”.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Jak co roku w leżajskiej Farze, w liturgiczne Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, miało miejsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Po wieczornej Mszy Świętej wyruszyliśmy z krzyżem na ramionach ulicami naszego miasta, by dać świadectwo wiary i wierności krzyżowi Chrystusa Pana. W tym roku dziękowaliśmy za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który też był naszym duchowym przewodnikiem, gdyż przy każdej z 14 stacji podejmowaliśmy rozważania na podstawie jego myśli.

Drogę Krzyżową zakończyliśmy śpiewem Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwem.

Zdjęcia ze święta w naszej GALERII.

Droga Krzyżowa ulicami Leżajska

Z Panią Fatimską rozpoczynamy nowy rok formacji

Z Panią Fatimską rozpoczynamy nowy rok formacji
Z Panią Fatimską rozpoczynamy nowy rok formacji

13 września uroczystą Mszą Świętą zainaugurowaliśmy nowy rok formacji wszystkich parafialnych grup duszpasterskich. W przygotowanie liturgii zaangażowani zostali przedstawiciele Bractwa Szkaplerza, Straży Honorowej NSPJ, Róż Różańcowych, Akcji Katolickiej, Oazy i oczywiście Liturgicznej Służby Ołtarza.

Po Eucharystii, w trzynasty dzień miesiąca oddaliśmy cześć Matce Bożej. Nasze intencje przedstawialiśmy Bogu za wstawiennictwem Maryi w modlitwie różańcowej. Tym razem poszczególne dziesiątki różańca wraz z rozważaniami poprowadzili nasi najmłodsi Parafianie, z których jesteśmy niezmiernie dumni!

Zdjęcia z rozpoczęcia roku formacji można obejrzeć w naszej GALERII.

Inauguracja roku formacji

XXIV Niedziela zwykła – 12.09.2021 r.

  1. Dziś jeszcze zapraszamy na nabożeństwo eucharystyczne z Koronką do Bożego Miłosierdzia na godz. 17.30. Po nabożeństwie Msza św. wieczorna.
  2. Jutro 13 września na godz. 18.00, zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej na kolejne Nabożeństwo Fatimskie z procesją różańcową.
  3. Także jutro Mszą św. o godz. 18.00, pragniemy zainaugurować nowy rok pracy formacyjnej wszystkich grup parafialnych, dlatego do udziału w tym wyjątkowym nabożeństwie zapraszamy wszystkich zaangażowanych w grupy duszpasterskie i modlitewne działające przy naszej parafii. Odpowiedzialnych za poszczególne grupy prosimy aby zgłosiły się do ks. Macieja celem przygotowania liturgii.
  4. We wtorek święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Po Mszy św. o godz. 18.00 odprawimy nabożeństwo Drogi Krzyżowej idąc do krzyża przy placu targowym. Będziemy modlić się w intencji naszej Ojczyzny i o ustanie epidemii. Na to nabożeństwo prosimy zabrać ze sobą świece lub znicze.
  5. Także we wtorek nowenna do św. Antoniego i błogosławieństwo dzieci. Prośby i podziękowania można składać przy figurze świętego.
  6. W środę na Mszę św. o godz. 18.00 i spotkanie organizacyjne, zapraszamy rodziców i młodzież z klas VI, przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
  7. Rodziców dzieci z klas III, przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. zapraszamy w czwartek na Mszę św. o godz. 18.00 i spotkanie organizacyjne.
  8. W piątek, po Mszy św. wieczornej, rozpocznie się tzw. kurs przedmałżeński czyli katechezy przedmałżeńskie i będą trwały wyjątkowo 2 dni. Przy okazji jeszcze raz przypominamy wszystkim zainteresowanym, że przygotowanie do małżeństwa to dwa etapy. Pierwszy to wspomniany wyżej tzw. „kurs przedmałżeński”, który może być zrealizowany znacznie wcześniej nawet 2-3 lata przed planowanym ślubem a drugi etap – już bezpośrednio przed ślubem – to poradnia rodzinna dla narzeczonych, którą rozpoczynają narzeczeni 3-4 miesiące przed ślubem. Poradnia dla narzeczonych zaprasza w każdy II czwartek miesiąca po Mszy św. wieczornej.
  9. W sobotę przypada święto św. Stanisława Kostki – patrona Polski, dzieci i młodzieży. Tego też dnia w Krośnie odbędzie się jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej w którym będą uczestniczyć także przedstawiciele młodych z naszej parafii wraz z księdzem opiekunem. Wspierajmy w tym dniu młodych naszą modlitwą.
  10. Zapraszamy na doroczną autokarową Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca, tym razem do Sanktuarium MB Pocieszenia w Jodłówce, która odbędzie się w sobotę 25 września. Zapisy w zakrystii lub u ks. Witolda.
  11. Dzisiejsza taca mszalna jest przeznaczona na planowane prace remontowe przy naszej parafii zaś taca z przyszłej niedzieli, która będzie niedzielą środków społecznego przekazu, będzie przeznaczona na Archidiecezjalne Radio „Fara”.
  12. W Siewcy, przed południem do nabycia prasa i publikacje katolickie. Dziś szczególnie polecamy okolicznościowy numer Gościa Niedzielnego poświęcony beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego i Matki Czackiej oraz kalendarze misyjne, wspierające misję na Madagaskarze.

Intencje zbiorowe:

  • W intencji Róż Różańcowych – poniedziałek, godz. 18.00.
  • W intencji Kościoła, Ojczyzny, parafii i naszych rodzin za przyczyną Świętego Michała Archanioła – wtorek, godz. 6.30.
  • Za śp. Edwarda Paduch – intencja od sąsiadów z bloku – wtorek, godz. 6.30.
  • Z intencji Straży Honorowej NSPJ – wynagradzająca za grzechy – wtorek, godz. 18.00.
  • W intencji nowennowych próśb i podziękowań do MB Pocieszenia – środa godz. 18.00.
  • Z intencji Bractwa Szkaplerza Świętego – środa, godz. 18.00.
  • Z Róży św. Michała Archanioła – sobota, godz. 7.00.
  • W intencji dzieci i młodzieży z naszej parafii – sobota, godz. 18.00.

W ostatnim tygodniu odszedł od nas do wieczności śp. Józef Jagustyn z ul. Kopernika – wieczny odpoczynek…

XXIII Niedziela zwykła – 05.09.2021 r.

  1. Dziś I niedziela miesiąca, zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o godz. 8.30 i 10.00 a podczas nabożeństwa różańcowego o 17.30 dziękować będziemy Bogu za tegoroczne plony i prosić o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla dzieci i młodzieży w rozpoczynającym się roku szkolnym.
  2. Jutro po Mszy św. o godz. 18.00 pierwsza, organizacyjna zbiórka ministrantów i lektorów z nowym opiekunem ks. Januszem.
  3. W środę 8 września, przypada święto Narodzenia Matki Bożej, czyli MB Siewnej. Z tej okazji, jak co roku Starostwo Powiatowe i OO. Bernardyni zapraszają na kolejną XXII Pielgrzymkę Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego połączoną z Dożynkami Powiatowymi na godz. 11.00 na plac przed Bazyliką.
  4. Dzieci i młodzież naszej parafii jeszcze raz serdecznie zapraszamy na spotkania Ruchu Światło – Życie czyli Oazy do sali katechetycznej w każdy piątek w dwóch grupach. I tak, dzieci ze Szkół Podstawowych do klasy VI włącznie zapraszamy na godz. 17.00 zaś klasy VII i VIII SP oraz młodzież licealną i starszą na godz. 18.00. Spotkania starszej grupy będzie się rozpoczynać Mszą św. a kończyć ok. godz. 21.00.
  5. Uprzedzając informujemy, iż inauguracja nowego roku pracy formacyjnej wszystkich grup parafialnych, będzie miała miejsce po następnej niedzieli tj. po 12 września.
  6. W dalszym ciągu zapraszamy mężczyzn ceniących sobie modlitwę różańcową do włączenia się w tworzoną Różę, której patronem będzie bł. Kardynał S. Wyszyński. Zgłoszenia w zakrystii lub u ks. Witolda.
  7. Jest już dostępny kalendarz intencji mszalnych na przyszły rok a w zakrystii do odebrania rozpiski Mszy św. pogrzebowych.
  8. Dzisiejsza taca mszalna przeznaczana jest na Seminarium Duchowne w Przemyślu zaś za tydzień w drugą niedzielę miesiąca, wszystkie złożone na tacę ofiary będą przeznaczone na planowane prace remontowe przy naszej parafii. W czasie ostatniej zbiórki, zebrano łącznie z wpłatami na konto kwotę: 19 279 zł. Uwzględniają tę kwotę na naszym koncie inwestycyjnym mamy 237 tyś. zł. Wszystkim darczyńcom za każdą przekazaną złotówkę, za życzliwość i zrozumienie składamy serdeczne Bóg zapłać.
  9. W Siewcy przed południem do nabycia prasa i publikacje katolickie. Jest tam też okolicznościowy numer Gościa Niedzielnego poświęcony beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego i Matki Czackiej a przed kościołem z rąk ministrantów można odebrać kolejny darmowy numer Dobrych Nowin. Serdecznie polecamy.
  10. Na prośbę Urzędu Miasta, ponownie przypominamy, że trwa Narodowy Spis Ludności i Mieszkań. Mieszkańcy Leżajska mogą skorzystać ze spisobusa, który 8 września (środa) w godz. 9.00 – 12.00 ustawiony będzie na placu przed Miejskim Centrum Kultury a w godz. 12.30 – 15.00 na parkingu przy ul. Warszawskiej w sąsiedztwie Bazyliki OO. Bernardynów. Należy posiadać dowód osobisty, informację o powierzchni domu lub mieszkania oraz PESELE domowników.

Intencje zbiorowe:

  • Za śp. Tadeusza Węgrzyńskiego – intencja od sąsiadów z ul. Nizinnej – poniedziałek, godz. 6.30.
  • W intencji Kościoła, Ojczyzny, parafii i naszych rodzin za przyczyną Świętego Michała Archanioła – wtorek, godz. 6.30.
  • W intencji nowennowych próśb i podziękowań do MB Pocieszenia – środa, godz. 18.00.
  • Z intencji Bractwa Szkaplerza Świętego – środa i niedziela, godz. 18.00.
  • Z Róży bł. Anieli Salawy – czwartek, godz. 18.00.
  • Za śp. Zofię Pękala – intencja od sąsiadów – piątek, godz. 7.00.
  • Z intencji Koła Przyjaciół Radia Maryja – piątek, godz. 18.00.

W ostatnim tygodniu odeszli od nas do wieczności śp. Zofia Jakubiec z ul. Św. Królowej Jadwigi, Maria Ledwożyw z ul. Braci Śniadeckich i Marian Karasiński z ul. Rzeszowskiej – wieczny odpoczynek…

Wrześniowy Męski Różaniec

Wrześniowy Męski Różaniec
Wrześniowy Męski Różaniec

W pierwszą sobotę września, po uroczystej Mszy Świętej, w naszej parafii miało miejsce kolejny raz wyjątkowe nabożeństwo. Wokół figury Matki Bożej, z różańcem w ręku zgromadzili się mężczyźni – dziadkowie, ojcowie, mężowie, synowie, by we wspólnej modlitwie przedstawiać Panu Bogu przez ręce Maryi wszelkie intencje.

Zdjęcia z nabożeństwa w naszej GALERII.

Archiwum
Archiwum