navigation

Liturgiczna Służba Ołtarza

Błogosławieństwo nowych lektorów

Stopnie ministranckie

Stopnie ministranckie są wyznacznikiem formacji Służby Liturgicznej oraz stanowią integralną część posługi ministranckiej. Formacja ministrancka trwa w czasie roku szkolnego, w ramach spotkań grupowych. W naszej parafii są następujące stopnie ministranckie:
Kandydat
Okres ten powinien trwać rok. W tym czasie przyszli ministranci uczą się podstaw służenia oraz poznają modlitwy ministranckie. Następnie, pogłębiają swoją wiedzę o roku liturgicznym, używanych szatach i naczyniach liturgicznych oraz kontynuują naukę służenia.

Czytaj dalej … „Stopnie ministranckie”

Wycieczka ministrantów do Gdańska

Wycieczka ministrantów do Gdańska
Wycieczka ministrantów do Gdańska

W dniach 26-30 czerwca 2022r. ministranci z naszej parafii wraz ze służbą liturgiczną i oazą z Grodziska Dolnego brali udział w wycieczce do Gdańska. W niedzielne popołudnie zgromadziliśmy się na dworcu kolejowym w Przeworsku i stamtąd wyruszyliśmy w długą podróż do Gdańska. W poniedziałek zwiedzaliśmy Gdańsk, m.in. Bazylikę Mariacką. W tym czasie towarzyszył nam ks. Sebastian posługujący w Gdańsku, który przybliżał nam historię najważniejszych miejsc w tym mieście. Wyjście na wieżę Mariacką było nie lada wyzwaniem dla dzieci. Po dużym wysiłku spowodowanych długą nocną podróżą i maszerowaniu ulicami miasta, udaliśmy się na plażę aby wypocząć i nabrać sił do kolejnych dni pobytu w Gdańsku. Codzienną Eucharystię sprawowaliśmy w kościele św. Stanisława Kostki w Gdańsku. We wtorek dzieci i młodzież poznawała historię zamku w Malborku i zakonu krzyżackiego dzięki przewodnikom, którzy ciekawie opowiadali nam o ich historii. Po południu wyjechaliśmy do Sopotu. Główną atrakcją we środę był rejs statkiem po zatoce Gdańskiej a na koniec dnia dzieci uczestniczyły w zabawach przy ognisku. Czwartek był dniem powrotu. Podróż pociągiem, która trwała ponad 12 godzin nie była dla uczestników zbyt uciążliwa czego wyrazem były wspólne śpiewy, rozmowy, dzielenie się radosnymi przeżyciami z odbytej wycieczki.

Zdjęcia w GALERII.

Nowi Ministranci.

Nowi Ministranci.
Nowi Ministranci.

Dzień 18 czerwca 2022r. okazał się wyjątkowym dla naszej parafii, a także całej Archidiecezji Przemyskiej. W tym dniu w katedrze przemyskiej odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Chudzio, podczas której miał miejsce obrzęd błogosławieństwa ok. 150 ceremoniarzy z różnych stron diecezji. Wśród nich znalazł się reprezentant naszej parafii Jakub Kostka. Szkolenie liturgiczne przygotowujące do przyjęcia tej zaszczytnej posługi obejmowało 3 spotkania weekendowe w ośrodku rekolekcyjnym w Heluszu. Czytaj dalej … „Nowi Ministranci.”

Turniej piłki nożnej LSO

Turniej piłki nożnej LSO
Turniej piłki nożnej LSO

W dniu 12 maja 2022r. odbył się w Leżajsku dekanalny etap XXIII Archidiecezjalnego Turnieju Ministrantów w Piłce Nożnej, którego wyniki są następujące:

 1. miejsce – Wierzawice
 2. miejsce – Leżajsk Fara
 3. miejsce – Giedlarowa
 4. miejsce – Brzyska Wola.

Ministranci z Brzyskiej Woli zostali wyróżnieni nagrodą za postawę fair-play. Najlepszym bramkarzem turnieju został Michał Matkowski z parafii Leżajsk Fara, zaś królem strzelców został Maciej Heliniak z Wierzawic. Zwycięzca turnieju przechodzi do kolejnego etapu na szczeblu archiprezbiteratu.

Wszystkim zawodnikom dziękujemy za udział w rozgrywkach i mamy nadzieję, że solidna gra na boisku przyczyni się również do sumiennego wypełniania obowiązków w ramach służby liturgicznej.

Zdjęcia w GALERII.

LSO Ogólnie

LSO Ogólnie
LSO Ogólnie

„LSO” – Liturgiczna Służba Ołtarza

Króluj nam Chryste
Zawsze i wszędzie

„Ministrare” (z łaciny) znaczy „służyć”. Służba Bogu, Chrystusowi i Kościołowi wymaga od nas wielu wyrzeczeń, ale przede wszystkim głębokiej wiary. Szczególnym patronem Leżajskiej Liturgicznej Służby Ołtarza jest św. Dominik Savio, który daje nam przykład wzorowego posługiwania Bogu, a także miłości do Niego. „Posługujący” powinien być wzorem postępowania w codziennym życiu, gorliwego życia religijnego i godnego zachowania przy ołtarzu Pana. Jest to najstarsza grupa parafialna, która obecnie liczy około 40 członków. Dziesięciu z nich to Lektorzy, a trzydziestu to Ministranci. Opiekunem LSO jest ks. Janusz Borek. Zbiórki ministranckie odbywają się w poniedziałki o godz. 16.30 w kościele lub w salce katechetycznej.

Wskazania dla Liturgicznej Służby Ołtarza

 1. Pełniący posługę przychodzą do kościoła przynajmniej 15 minut przed rozpoczęciem liturgii. Czas ten przeznaczamy na modlitwę, na duchowe przygotowanie się do uczestnictwa w Eucharystii lub nabożeństwie oraz na ubranie się, przygotowanie potrzebnych rzeczy, pomoc w ubraniu celebransa.
 2. Przychodząc do kościoła udają się najpierw przed tabernakulum, aby oddać pokłon Chrystusowi. Powinni więc wchodzić głównym wejściem do kościoła. Jeżeli ktoś wchodzi przez zakrystię, to nie przyklęka w kąciku, lecz udaję się przed ołtarz, gdzie jest obecny Gospodarz tego domu.
 3. Udział służby liturgicznej we Mszy św. nie może ograniczyć się do wykonywania powierzonych im czynności. Posługa ma ich prowadzić do pełniejszego włączania się w święte obrzędy, aby uczestniczyć w nich „świadomie i owocnie”.
 4. Spełnianie określonych czynności w liturgii nie może mieć charakteru występu, lecz posługi. Należy więc podkreślać przekazywana treść, a nie samego siebie.
 5. Wszyscy członkowie zespołu liturgicznego pełniący posługę w prezbiterium biorą udział w procesji wejścia i uczestniczą w całej liturgii na swoich miejscach. Do zakrystii wychodzą tylko w razie konieczności.
 6. Swoje czynności wykonują we właściwym czasie, bez pośpiechu, nigdy przed zakończeniem czynności poprzedzającej.
 7. Do Komunii św. przystępują pierwsi przed pozostałymi wiernymi.
 8. Swoją postawą i zachowaniem się dają wiernym przykład właściwego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii.

Zasady przygotowania i odczytywania czytań

Zasady przygotowania i odczytywania czytań
Zasady przygotowania i odczytywania czytań

Zasady przygotowania i odczytywania lekcji czytań mszalnych przez lektora

REGUŁA I – lektor wybrany z Ludu Bożego

Czytanie Słowa Bożego i głośne odmawianie modlitw podczas liturgii, jest jedną z wielu posług i funkcji liturgicznych, jakie powierza się wiernym i dzięki którym żyje wspólnota wierzących.

Nasze różnorodne uzdolnienia i talenty, także we mszy św. służą budowaniu wspólnoty: gotowość otwarcia się na Ducha Bożego, mówienie w Duchu Bożym, uzdolnienia artystyczne, umuzykalnienie, dobra dykcja, gesty i postawy.

Czytaj dalej … „Zasady przygotowania i odczytywania czytań”

Archiwum
Archiwum