navigation

Parafialna pielgrzymka do Łagiewnik…

Parafialna pielgrzymka do Łagiewnik...
Parafialna pielgrzymka do Łagiewnik...

W dniu 19 listopada 2017 roku, grupa 15 parafian wraz z księdzem Piotrem uczestniczyła w Rocznicy Proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana w Łagiewnikach. Początek spotkania miał miejsce w Centrum Św. Jana Pawła II, gdzie po nabożeństwie do Ducha Świętego wyruszyliśmy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Nabożeństwu Drogi Krzyżowej przewodził nasz Ks. Bp Stanisław Jamrozek, który odpowiedzialny jest z ramienia Konferencji Episkopatu Polski z Ruchy Intronizacyjne w naszej ojczyźnie (rozważania 14 stacji czytał ks. Piotr).

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Krakowski Abp Marek Jędraszewski. Ksiądz Arcybiskup mówił, że tylko trzeźwość umysłu i czuwanie serca sprawia, że chrześcijanie mogą uznać Chrystusa za Pana dziejów i Króla wszechświata.

W wygłoszonej homilii hierarcha zachęcił przybyłych, by nie wierzyli w słowa o tym, że w świecie panuje obecnie pokój, a jedyne co pozostało człowiekowi to przyjemności życia. – Za tym przekonaniem kryje się jedno – po śmierci nie ma nic, więc trzeba maksymalnie wykorzystać ten czas, który jeszcze jest. A w ostatecznym horyzoncie takiego myślenia o człowieku i o świecie kryje się przekaz, że Boga nie ma – przestrzegł.

Wskazał jednak, że chrześcijanie muszą czuwać, oczekując przyjścia Dnia Pańskiego. – Mamy czynić wszystko, aby królestwo Boże stawało się naszą codziennością, aby – choć jest niewidzialne – przenikało sposób naszego myślenia i postępowania oraz by przemieniało świat – nauczał.

Opisał przy tym, że zarówno uroczyste wypowiedzenie słów jubileuszowego aktu rok temu, jak i jego odnowienie dzisiaj, ma istotne znaczenie w kontekście utopii, które szerzą się współcześnie. – Utopii zbudowania idealnego społeczeństwa, opartego o wojujący feminizm, genderyzm, kosmopolityzm, relatywizm moralny, tzw. wartości europejskie, pośród których jest eutanazja i prawo kobiet do zabijania w swoich łonach nienarodzonych dzieci – mówił.

Zaznaczył też, że „w tę batalię o kształt i zachowanie chrześcijańskiej Europy wplątana jest także Polska”. Dodał, że bardzo wielkie znaczenie mają tutaj oddolne inicjatywy ludzi, takie jak starania o wolną niedzielę, uniemożliwienie aborcji eugenicznej czy akcja „Różaniec do granic”.

– Chodzi o to, by pokazać jak bardzo zależy nam na powrocie do chrześcijańskich korzeni, do uświadomienia sobie tego, z czego wyrastamy i co jest tak ważne. Aby ocalić w sobie co jest istotne, aby także inne, bratnie nam narody europejskie to na nowo odkryły, jeżeli chcą zachować swoją tożsamość i ciągłość historyczną tak głęboko naznaczoną przez wiarę w Jezusa Chrystusa, Króla wszechświata – podkreślił abp Jędraszewski.

Po zakończonych uroczystościach i skromnym posiłku, uczestniczyliśmy w koronce do Bożego Miłosierdzia i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w PARAFIALNEJ PIELGRZYMCE…

Archiwum