navigation

Aktualności

„Misja PANAMA” oczami uczestników ŚDM. Dzień drugi.

„Misja PANAMA” oczami uczestników ŚDM. Dzień drugi.
„Misja PANAMA” oczami uczestników ŚDM. Dzień drugi.

Dzień drugi.

Dla nas doba dzisiejszego dnia trwała 30 godzin. Wszystko przez zmianę strefy czasowej. Zegarki na ponad 2 tygodnie musieliśmy cofnąć o 6 godzin. Wcale to nie tak dużo… Pokonaliśmy samolotem ponad 10000 kilometrów. 12 godzin lotu. Po pakowaniu, po nieprzespanej nocy, weszliśmy na pokład samolotu trochę zniecierpliwieni. Start był bardzo łagodny, chociaż u osób lecących po raz pierwszy widać było lęk. Po tym jak samolotu osiągnął odpowiednią wysokość,  każdy otrzymał śniadanie: kanapkę i ciepłe naleśniki z jabłkami. Pycha… Lot upływał do południa w atmosferze snu. Nie było mocnych. Mieliśmy miejsca prawie wszyscy obok siebie. Zaraz po południu nastąpiło pianie koguta i wszyscy zaczęli się budzić. Weronika zabrała gitarę.  Rozpoczęliśmy radosne śpiewy i zabawy. Pielgrzymi z Sandomierza, Tarnowa, Warszawy chętnie się do nas dołączyli po kolei. Radości nie było końca. Pod wieczór każdy otrzymał po kanapce i oczekiwaliśmy na lądowanie. Też było bardzo spokojne. Dzięki Panie pilocie 🙂
Na lotnisku bardzo miła obsługa, pełno służb pilnujących porządku.  Zaraz po przejściu odprawy pojawili się wolontariusze, którzy nas powitali wielkim napisem Leżajsk- Przemyśl. Otrzymaliśmy od nich karty SIM do rozmów i internetu. Zaczęły się kontakty z rodzinami i znajomymi. Zaplanowaliśmy nasze walizki do busa i ruszyliśmy do diecezji Chitre – miejsca naszego pobytu.
Panama jest gorącym krajem. Dzisiaj było ponad 30 stopni. Trochę klimatyzacja mocno chodziła i musieliśmy coś na siebie założyć. Podróż z lotniska trwała jeszcze 5 godzin. Byliśmy już bardzo zmęczeni. Zmęczenie jednak ustąpiło, kiedy dotarliśmy do celu i powitała nas głośna orkiestra i radosne śpiewy. Młodzi podchodzili do nas i serdecznie nas witali ściskając bardzo, bardzo mocno. Potem była zabawa. Po kilku tańcach poznaliśmy rodziny, u których zamieszkaliśmy. Witali nas równie ciepło. Niektórzy z nas mieszkają po dwie osoby, pozostali sami. Był niepokój o barierę językową, ale kolacja u rodzin pokazała, że ta bariera jest to pokonania.

Dzisiaj o 6 koguty się chyba umówiły, bo zaczęły piać na potęgę. Z Bożej opieki mamy nowy dzień. Dziękujemy za wszelkie nadesłane pozdrowienia i życzenia. Pozdrawiamy naszych kapłanów,  siostry służebniczki i wszystkich parafian bardzo gorąco.

Z gorącej Panamy.
Ks. Grzegorz z młodzieżą.

„Misja PANAMA” oczami uczestników ŚDM. Dzień Pierwszy.

DZIEŃ PIERWSZY: wyjazd.
Atmosfera podekscytowania towarzyszyła nam od niedzielnego poranka. Sprawdzanie wcześniej spakowanych walizek, dokładanie i odkładanie rzeczy, ważenie, znowu sprawdzanie czy wszystko jest na swoim miejscu i czy waga się zgadza.
Nastał niedzielny wieczór. W Farze o 19.00 rozpoczął się kolejny już Wieczór Uwielbienie. Piękny śpiew kolęd i kanonów Taize powodował iście modlitewny nastrój. Po wezwaniu wstawiennictwa Ducha Świętego, pielgrzymi do Panamy uklęknęli przed Najświętszym Sakramentem wystawionym na ołtarzu. Ks. Grzegorz wraz z młodzieżą odczytali akt zawierzenia i posłania. Ks. Kamil udzielił każdemu pątnikowi indywidualnego błogosławieństwa. W tym czasie diakonia zaintonowała „Niech wam Pan błogosławi i strzeże,  niech wam Pan swój pokój da”. Było wielkie wzruszenie młodych i ich rodziców. Ale to nie jedyny znak. który towarzyszył nam tego dnia.  Tym znakiem było umycie dłoni i towarzyszące temu obrzędowi słowa „obmyj mnie, Panie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego”. Po przyjęciu tego znaku wszyscy udali się do autokaru. Przyjechał punktualnie. Sprawdzono obecność i o 20.10 pożegnaliśmy Leżajsk. W autokarze poprosiliśmy na modlitwie o szczęśliwą podróż. Widać w oczach radość ale i zmęczenie. Wspólnie odmówiliśmy cały różaniec w intencji: spotkania młodych, za nasze rodziny, za naszych dobroczyńców, za tych, którzy prosili nas o modlitwę i którym ją obiecaliśmy. Potem chwila odpoczynku, postój na zjedzenie kanapki a także rozdzielenie kart ubezpieczenia oraz pakietów polskich. Pakiety zawierały: kapelusz (biały lub czerwony), koszulkę, flagę Polski, worek, plecak, wachlarzyk, nerkę  na dokumenty, chustę, ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej.
Na lotnisku byliśmy po 2 w nocy. O 3.20 została odprawiona Msza św. posłania pod przewodnictwem Prymasa Polski – Arcybiskupa Wojciecha Polaka. Ksiądz Prymas w czasie homilii przypomniał uczestnikom wyjazdu, co znaczy być w drodze. Wskazał na Maryję, która wybrała się w daleką drogę. Podczas niej miała dużo czasu, by wiele spraw przemyśleć. Arcybiskup Polak mówił także o postawie apostołów, którzy szli przy Jezusie a On dodawał im odwagi, rozwiewał wiele wątpliwości i niepokojów.
Zaraz po Mszy nastąpiła odprawa paszportowa i wejście na pokład pięknego, wielkiego, nowego samolotu. Dreamliner liczył prawie 300 miejsc. Wszystkie zapełnione. Niektórym osobom udało się lecieć w klasie Premium i Biznes. 12 godzin lotu przed nami. 5.55 startujemy. Dziękujemy za modlitwę w naszej intencji.
P.S. 1. Kilka zdjęć w zakładce GALERIA…
P.S.2. Jak będzie możliwość, to będziemy informować o tym co u nas na bieżąco…
Ks. Grzegorz

Wieczór Uwielbienia – 13 stycznia, godzina 19.00.

Wieczór Uwielbienia - 13 stycznia, godzina 19.00.
Wieczór Uwielbienia - 13 stycznia, godzina 19.00.

W niedzielę 13 stycznia po Mszy świętej wieczornej, zapraszamy wszystkich na Wieczór Uwielbienia z modlitwą dziękczynną za dar chrztu świętego oraz z symbolicznym obrzędem obmycia wodą z naszych win i oczyszczenia z grzechów. Nabożeństwu będzie towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu scholi pieszych i duchowych pielgrzymów na Jasną Górę. Nabożeństwo rozpocznie się po Mszy św. wieczornej około godz. 19.00.

Nowy Rok…

Nowy Rok...
Nowy Rok...

Wszystkim Parafianom, Gościom i odwiedzającym naszą stronę parafialną – składamy najlepsze życzenia w Nowym Roku 2019. Niech Boże błogosławieństwo umacnia Was w dziękczynieniu za wszelkie otrzymane łaski przez wstawiennictwo Maryi, Matki Pocieszenia – Pani Leżajskiej. Tego Wam życzymy z całego serca.

Wasi duszpasterze

Życzenia Świąteczne od Duszpasterzy A.D.2018

Życzenia Świąteczne od Duszpasterzy A.D.2018
Życzenia Świąteczne od Duszpasterzy A.D.2018

„A Słowo ciałem się stało
i zamieszkało między nami” (J 1, 14)

Kochani Parafianie,
Drodzy Dobroczyńcy naszej Parafii, wszyscy Goście

Razem z Maryją i Józefem, naśladując ich prostotę i pokorę, klękamy przed Słowem, które stało się Ciałem: Jezusem Chrystusem, naszym Zbawicielem. Pochylamy się w cichej adoracji nad wielką tajemnicą Wcielenia, które napełnia radością i pokojem każdego, kto przyjmuje Dziecię Jezus do swojego serca.

Niezgłębiony jest Bóg w swojej miłości! Oto przychodzi do nas wszystkich, choć na to nie zasługujemy, daje nam Siebie samego i zaprasza do życia wiecznego. W Święta Bożego Narodzenia doświadczymy Jego szczególnej obecności, ale wierzymy, że przychodzi On do nas nieustannie w Najświętszej Eucharystii. Pragnie tylko jednego: abyśmy Go przyjęli z największą miłością, na jaką potrafimy się zdobyć.

Przełamując wigilijny opłatek, życzymy Wam, Drodzy Parafianie leżajskiej Fary i nie tylko, aby Nowonarodzony Chrystus napełnił Wasze serca niezachwianą nadzieją, która pozwoli pokonać wszelkie trudności, silną wiarą, która rozjaśni nawet najbardziej mroczne dni i głęboką miłością, która w każdym człowieku potrafi dostrzec promyk dobra oraz zawsze jest gotowa przebaczyć.

Pragniemy podziękować wszystkim Dobroczyńcom, którzy troszczą się o parafialny Kościół  i o sprawy naszej Wspólnoty parafialnej. Niech Dziecię Jezus wynagrodzi Wam obfitymi łaskami za Wasze otwarte i hojne serce.

Wszystkim życzymy, aby Święta Bożego Narodzenia upłynęły w atmosferze miłości, radości i życzliwości w gronie najbliższych i przyjaciół. A błogosławieństwo Dziecięcia Jezus niech towarzyszy Wam przez cały Nowy 2019 Rok.

Z modlitwą i błogosławieństwem wasi duszpasterze:

ks. Marek Cisek
ks. Dariusz Wojnar
ks. Grzegorz Rogoz
ks. Grzegorz Socha
ks. Kamil Gniwek
ks. Piotr Zawadzki

Spowiedź parafialna (sobota – 22 grudnia).

Spowiedź parafialna (sobota - 22 grudnia).
Spowiedź parafialna (sobota - 22 grudnia).

W sobotę 22 grudnia będziemy przeżywać naszą spowiedź parafialną. Kapłani z dekanatu będą spowiadać w obu kościołach w godz: 9.00 – 12.00 (przerwa półgodzinna o godz. 10.30) i popołudniu 14.00 – 18.00. (przerwa półgodzinna o godz. 16.00). Nie zmarnujmy tej okazji aby pojednani z Bogiem i ludźmi zasiąść do wigilijnego stołu i nie odkładajmy spowiedzi na inny czas.

Pięć warunków dobrej spowiedzi

 1. Rachunek sumienia
2. Żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
4. Wyznanie grzechów
5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim

Nabraliśmy Ducha… Podnieśliśmy głowy…

Nabraliśmy Ducha... Podnieśliśmy głowy...
Nabraliśmy Ducha... Podnieśliśmy głowy...

Początek Adwentu był już wyczuwalny. W Kościele pojawiał się powoli adwentowy wieniec. Dekoracja przy figurze Niepokalanej, przypominała o trwającej Nowennie przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia. W szkole trwające prace przy ustawieniu 300 krzeseł. Piękna dekoracja z hasłem: „Nabierzcie Ducha i podnieście głowy…” I trwająca od tygodni modlitwa o dobre przygotowanie i przeżycie ewangelizacyjnych rekolekcji. Nasze parafialne rekolekcje ewangelizacyjne odbyły się w dniach 30.11-2.12.2018 roku. Naszym przewodnikiem duchowym po rekolekcyjnych ścieżkach był ks. Janusz Marszałek, wspierany przez Ewę i Stanisława  Strączków. To swoiste wydarzenie wiary w parafii przyciągnęło zainteresowanych – w liczbie ponad 200 osób.

W piątek o godzinie 16.00 rozpoczęliśmy recepcję w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku, by móc zapisać i podzielić na grupy napływających chętnych szukania miłości Bożej i wspaniałego planu przygotowanego dla nas przez Boga Ojca. Dzięki uprzejmości Dyrekcji ZSL mieliśmy do dyspozycji aulę, w której odbywały się konferencje, sale do spotkań w grupach, pokój dla animatorów, całe zaplecze kuchenne czy salę zabaw dla dzieci (dziękujemy Siostrom Służebniczkom za wypożyczenie zabawek z przedszkola).

Po uroczystym powitaniu, którego dokonał ks. Proboszcz Marek Cisek i wprowadzeniu Ewy i Stanisława, rozpoczynającym trzydniowe spotkania, nastąpiło uroczyste zapalenie rekolekcyjnej świecy i ks. Janusz wygłosił konferencję dotyczącą pierwszego prawa życia duchowego. Swoją osobą i wypowiadanym słowem porywał i przenosił w cudowny świat nasze serca, budząc je tym samym z uśpienia, czy stagnacji. Następnie, podzieleni na 12 grup (w tym 1 młodzieżowa i 1 dziecięca), udaliśmy się na spotkania do przygotowanych wcześniej sal. Animator ze świecą w ręku na przedzie i za nim grupa kilkunastu osób. Piękny to był widok. Spotkania w grupach są po to, aby pochylić się nad słowem Bożym i podzielić doświadczeniami z życia. Później „czas na kawę czy herbatę?”, pyszne i jeszcze cieplutkie drożdżówki od Pana Wasiuty i Pani Osip. Dzień zakończyliśmy uroczystą Eucharystią w Kościele Farnym, po której rozeszliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Sobotni poranek zgromadził chętnych i uczestników rekolekcji na modlitwie rozpoczynającej dzień, na Jutrzni. Kolejne punkty programu (konferencje, szkoła modlitwy, śpiew, spotkania odkrywcze) powodowały, iż z godziny na godzinę doświadczaliśmy coraz mocniej i coraz wyraźniej wagi słów Benedykta XVI: „Tylko tam, gdzie jest Bóg naprawdę zaczyna się życie”.

Posługę gospodarczą budowali członkowie osoby z Akcji Katolickiej z ks. Piotrem na czele, będąc właściwie na każde zawołanie, służąc w pokorze i bez zbędnego hałasu. Czuwając na zapleczu auli, w której odbywały się konferencje i przy salach, w których odbywały się grupowe spotkania oraz kuchni, gdzie był przygotowywane posiłki, dbali aby nasz duch pozostawał w harmonii z ciałem. Uśmiechnięci, ofiarni, gotowi, bacznie śledzący, aby móc zareagować w razie jakiejkolwiek potrzeby.

Kulminacją przeżyć drugiego dnia rekolekcji była wieczorna modlitwa wstawiennicza. W półmroku, przy figurze naszej Matki, spowitej blaskiem świecy, polecaliśmy ludzkie problemy, tragedie, choroby i cierpienia. W atmosferze skupienia i niejednokrotnie wzruszenia, szturmowaliśmy Niebo naszymi modlitwami w intencjach przyniesionych na te rekolekcje, a wypowiedzianych tego wieczoru. Ręka położona na ramieniu Siostry i Brata stojących obok, była symbolem naszej modlitwy zanoszonej do Boga za bliźnich. Później – wieczór andrzejkowy przy akompaniamencie zespołu.

Niedziela – ostatni dzień zgłębiania tajemnic wiary, zapisał się w kartach pamięci jako dzień przenikniony swoistą powagą. Właśnie w niedzielę każdy z uczestników musiał podjąć decyzję, czy przyjmuje Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela, czy też znów schowa się przed rzeczywistością w swojej wewnętrznej twierdzy. Dopełnieniem wagi tego dnia stała się konferencja i świadectwo zaproszonych gości (członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka). Czas poświęcony przez tych ludzi, wchodzących po raz kolejny w głębię swoich zranień, zaowocował 27-ma drogocennymi kryształami w postaci deklaracji KWC. Uroczysta Uczta Pańska, wraz ze złożonymi darami, była szczytem, na który pięliśmy się podczas trzydniowych zmagań z samym sobą, z przyzwyczajeniami, ze swoim „ja”. Godzina świadectw i wspólna Agape, przyniosły wiele wzruszeń, łez płynących po zatroskanych policzkach, obietnic składanych w ofierze Jezusowi, a także uśmiechów, radości i iskierek w oczach, dających nadzieję na nowe, lepsze życie (z Bogiem), będzie stanowiło dla nas wystarczającą nagrodę za czas spędzony we wspólnocie, uświadamiając po raz kolejny, że naprawdę NABRALIŚMY DUCHA!, że PODNIEŚLIŚMY GŁOWY!

Wszystkim uczestnikom – DZIĘKUJEMY!

Ks. Januszowi i Ewie i Stanisławowi – DZIĘKUJEMY!

Panu Dyrektorowi ZSL w Leżajsku Zbigniewowi Trębaczowi (za pomoc, na którą zawsze możemy liczyć i za życzliwość) – DZIĘKUJEMY!

Animatorom (za piękne spotkania w grupach) – DZIĘKUJEMY!

Paniom z Kuchni (za pyszne obiadki)- DZIĘKUJEMY!

Akcji katolickiej (za ogromną pomoc) – DZIĘKUJEMY!

Księdzu Proboszczowi Markowi Ciskowi – DZIĘKUJEMY!

Kapłanom – DZIĘKUJEMY!

Za wspólne ubogacanie, za radość wspólnych spotkań – Chwała Panu!

PROGRAM Rekolekcji Ewangelizacyjnych – 30.11-02.12.2018 roku

PROGRAM Rekolekcji Ewangelizacyjnych - 30.11-02.12.2018 roku
PROGRAM Rekolekcji Ewangelizacyjnych - 30.11-02.12.2018 roku

PIĄTEK – 30 listopada 2018 r.

Od 16.00 RECEPCJA w Zespole Szkół Licealnych
godz.17.00
– „Czekamy na Ciebie!” – Zawiązanie Wspólnoty;
godz.17.45 – Modlitwa do Ducha Św.;
godz.18.00Konferencja I: „Bóg jest Miłością”;
godz.19.00
– Spotkanie i rozmowy w grupach
Kolacja –  (kawa, herbata drożdżówki).
godz.20. 45EUCHARYSTIA-„Miłosierny Ojciec” (Kościół Farny).

SOBOTA – 1 grudnia 2018 r.

godz. 8.00Jutrznia – Konferencja II: „Grzech dotyka każdego człowieka”;
godz. 9.15  – Przerwa – Kawa czy Herbata?!
godz. 9.45
Konferencja III: „Zbawienie w Jezusie”;
godz.10.45
Spotkanie i rozmowy w grupach;
godz.11.30„Panie naucz nas modlić się” – Szkoła Modlitwy;
godz.12.30Obiad;
godz.13.30Konferencja IV – „Wiara i Nawrócenie”;
godz.15.00 – EUCHARYSTIA – „Jezus Panem”Przyjęcie Jezusa, jako Pana i Zbawiciela; ( Kościół Farny)
godz.17.00 –
Spotkania i rozmowy w grupach;
godz.18.00 – Kolacja;

godz.19.00 – Wieczór Pogodny – Andrzejki;
godz.20.00 – Modlitwa Wstawiennicza.

NIEDZIELA – 2 grudnia 2018 r.

godz. 8.00Jutrznia – Konferencja V: „Duch Święty i Jego Dary”;
godz. 9.30  – Przerwa – Kawa czy Herbata?!
godz. 10.00
Krucjata Wyzwolenia Człowieka – Świadectwa;
godz. 11.00
Spotkanie i rozmowy w grupach;
godz. 12.00Obiad;
godz. 13.30EUCHARYSTIA – Konferencja VI: „Wspólnota” (Kościół Farny),
godz.14.45 – Świadectwa, A G A P E – Zakończenie Rekolekcji.

 

Modlitwa w intencji Rekolekcji Ewangelizacyjnych (30.11-2.12.2018)

Modlitwa w intencji Rekolekcji Ewangelizacyjnych (30.11-2.12.2018)
Modlitwa w intencji Rekolekcji Ewangelizacyjnych (30.11-2.12.2018)

Modlitwa w intencji Rekolekcji

Dobry i Miłosierny Boże.

Prosimy Cię o błogosławieństwo na dobre i owocne przeżycie rekolekcji ewangelizacyjnych w naszej parafii. Pragniemy, aby wszyscy doszli do poznania prawdy i zostali zbawieni.

Potrzeba nam do tego Twojej łaski i dlatego z ufnością wołamy „Nabierzmy Ducha i podnieśmy głowy”.

Dopomóż nam dobrze przygotować się do tego czasu, aby wszyscy nasi parafianie żyli jak prawdziwi uczniowie Pana. Napełnij nas pragnieniem nie tylko ratowania siebie, ale i wszystkich naszych braci i sióstr żyjących w ciemnościach grzechu i w odwróceniu
od Boga.

Użycz prowadzącym światła i łaski, aby nam wskazali jaka jest Boża wola i co nam służy do zbawienia. Niech Boskie Twoje słowo przez nich głoszone oświeci nas i pouczy, uzdrowi i wzmocni, uświęci i zbawi. Prosimy Cię o to, przez Twojego Syna Jezusa Chrystusa.

Duchu Święty Boże, pomagaj nam, aby przez rekolekcje i spowiedź świętą zostało odnowione oblicze naszej wspólnoty parafialnej.

Matko Pocieszenia – Pani Leżajska, bądź Matką naszego świętego rekolekcyjnego czasu i razem ze świętymi Patronami naszymi wspieraj nas swoim wstawiennictwem.

  Pod Twoją obronę lub Zdrowaś Maryjo ….

Duchu Święty Boże -zmiłuj się nas nami

Święci patronowie nasi – módlcie się za nami

Św. Michale Archaniele…

 

100 różańców za 100 lat niepodległości…

100 różańców za 100 lat niepodległości...
100 różańców za 100 lat niepodległości...

ZAPRASZAMY chętnych do włączenia się w dziękczynną modlitwę różańcową za odzyskaną przed 100 laty niepodległość. Naszą inicjatywę nazwaliśmy „100 różańców za 100 lat niepodległości” – odmawiane w sposób ciągły. Modlitwa ta rozpoczęłaby się w piątek 9 listopada Mszą św. o godz. 6.30 w kościele Jezusa Miłosiernego (Mały Kościół) a potem, bez przerwy, co pół godziny konkretna, zgłoszona wcześniej rodzina czy też np. kilkoro znajomych, sąsiadów, przyjaciół, głośno odmawiałoby jedną, wyznaczoną cząstkę różańca dziękując w ten sposób za konkretny przypisany do godziny rok niepodległości i tak w sposób ciągły aż do niedzieli 11 listopada do godz. 9.30, o której będzie odprawiona Msza św. na zakończenie. Potrzebujemy 100 rodzin bądź grup (grupek, wspólnot, itp.). Oczywiście gdy lista się wypełni, można się dopisywać do innych i to po wielekroć, wszak miejsca w kościele wystarczy o każdej godzinie dla wielu. Zapisy w Siewcy.

„My jeszcze jesteśmy w drodze do nieba, w drodze do świętości…”

„My jeszcze jesteśmy w drodze do nieba, w drodze do świętości...
„My jeszcze jesteśmy w drodze do nieba, w drodze do świętości...

Pierwszego listopada Kościół katolicki przeżywa Uroczystość Wszystkich Świętych, tych znanych z kalendarza liturgicznego i tych wszystkich, którzy nie zostali wyniesieni na ołtarze, ale cieszą się chwałą nieba.

Liturgii w pięknie odnowionej kaplicy, po której odbyła się tradycyjna procesja do czterech stacji na cmentarzu, przewodniczył i homilię wygłosił O. Sylwester Skirliński OFM. Kapłan podkreślił wartość modlitwy za zmarłych. „Możemy im pomóc poprzez ofiarowanie w ich intencji odpustów, czerpiąc ze skarbnicy Kościoła. Niech nasze modlitwy za zmarłych będą zanoszone z wiarą i wielką ufnością w Miłosierdzie Boże”- mówił kaznodzieja. W modlitwę za zmarłych parafian z leżajskiej Fary, włączyli się; Ks. Proboszcz, ks. Dariusz i ks. Piotr.

Kapłan zachęcał wiernych do uciekania się do Boga za wstawiennictwem świętych i bliższego poznawania ich historii życia. „Pytajmy się świętych, zaglądajmy do ich życiorysów, uczmy się od nich jak trzeba żyć. Oni mogą nas wiele nauczyć”.

W Uroczystość Wszystkich Świętych na nasz leżajski cmentarz przybywają tłumy ludzi, palą znicze i zostawiają kwiaty na grobach bliskich sobie ludzi, którzy odeszli. „Dla mnie są to ważne święta. Dziś trzeba choć na chwilę się zatrzymać. To czas zadumy, czas wspomnień ale też i nadziei że się jeszcze spotkamy” – wyznała wzruszona parafianka stojąc nad grobem męża…

Jutro Dzień Zaduszny. Msza na cmentarzu o godzinie 14.00.

 

Uroczystość Wszystkich Świętych…

Uroczystość Wszystkich Świętych...
Uroczystość Wszystkich Świętych...

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten „płomyk nadziei”, wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką…

Msze Święte w Kościele: 7.00; 8.30; 10.00; 11.30 i 18.00 oraz

Msza na Cmentarzu w intencji zmarłych parafian o godzinie 14.00.

Wieczny odpoczynek, racz im dać Panie….

X DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM

X DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM
X DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM

Z OKAZJI  DNIA SOLIDARNOŚCI KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM, KTÓRY W TYM ROKU PRZEŻYWAMY PO RAZ DZIESIĄTY PAKISTAŃSKI KARD. COUTTS WYSTOSOWAŁ PRZESŁANIE DO POLAKÓW.

Moi drodzy bracia i siostry w Chrystusie Panu,

Przesyłam wam pozdrowienia z Rzymu z kończącego się już Synodu Biskupów. To było niesamowite doświadczenie jedności, braterstwa oraz poczucia bycia Jednym Katolickim Kościołem zgromadzonym wokół Ojca Świętego. Przesyłam również pozdrowienia z Kościoła w Pakistanie. Jesteśmy niewielkim i historycznie młodym Kościołem w kraju o ogromnej populacji muzułmańskiej. Dla nas, Chrześcijan żyjących i świadczących o naszej wierze w centrum islamskiego świata, każdy dzień pełen jest trudności i wyzwań. Jesteśmy również zachęceni przykładem Kościoła w Polsce. Pomimo różnych cierpień i prześladowań w ciągu okupacji komunistycznej daliście Kościołowi Powszechnemu wielkiego i nieustraszonego pasterza jakim był św. Jan Paweł II. W Pakistanie ludzie starszej generacji pamiętają i wspominają ze wzruszeniem krótką wizytę Papieża w roku 1982. Jego obecność odniosła bardzo pozytywny skutek nawet na niechrześcijańskich mieszkańcach naszego kraju. Dziś okazaliście swoje zainteresowanie oraz solidarność z cierpiącym Kościołem na świecie. Pragnę podziękować wszystkim wierzącym w Polsce za ich modlitwy oraz wszelką inną pomoc dla cierpiącego Kościoła, a szczególnie w Pakistanie. Jednocząc się z wami w Panu, jednej wierze oraz jednym Chrzcie Świętym, modlę się do naszego kochającego Ojca aby wam błogosławił za waszą hojność i dobroć.

+ Joseph Kardynał Coutts
Arcybiskup Karachi

Nasze duchowe przeżywanie Eucharystii…

Nasze duchowe przeżywanie Eucharystii...
Nasze duchowe przeżywanie Eucharystii...
W nawiązaniu do słów z homilii ks. Kamila – zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania, wartościowych nagrań, które pięknie przedstawiają Tajemnicę Eucharystii i naszego jej PRZEŻYWANIA.
(link należy skopiować i wkleić w przeglądarkę internetową)
Homilia – Ks. Dominik Chmielewski – Część 1
Homilia – Ks. Dominik Chmielewski – Część 2
Spektakl – Tajemnica Eucharystii

ZAPROSZENIE na Pielgrzymkę Dzieła Pomocy Powołaniom

ZAPROSZENIE na Pielgrzymkę Dzieła Pomocy Powołaniom
ZAPROSZENIE na Pielgrzymkę Dzieła Pomocy Powołaniom

„Proście Pana (…) aby wyprawił robotników na żniwo Swoje”.

Wszystkich członków jak i sympatyków Dzieła Pomocy Powołaniom im. bł. ks. Jana Balickiego oraz zatroskanych o powołania kapłańskie i zakonne zapraszamy do miejsc związanych z życiem i posługą Błogosławionego Patrona Dzieła.  Tegoroczna  pielgrzymka do Przemyśla odbędzie się w sobotę 20 października. Zapisy w zakrystii a szczegółowy program na tablicy ogłoszeń.

Modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne
Jezu, Boski Pasterzu, Ty powołałeś Apostołów i uczyniłeś ich rybakami ludzi. Wezwij i dzisiaj młodych ludzi do Twojej służby. Ty nieustannie żyjesz dla nas. Twoja ofiara nieprzerwanie uobecnia się na naszych ołtarzach, bo pragniesz, by wszyscy ludzi mieli udział w Twoim odkupieniu. Niechaj ci, których powołałeś, rozpoznają Twoją wolę i daj im oczy otwarte na potrzeby całego świata. Daj im usłyszeć nieme prośby tylu ludzi, błagających o światło prawdy i ciepło prawdziwej miłości. Pozwól im wiernie trwać w dziele budowanie Twego Mistycznego Ciała, by w ten sposób kontynuowali Twoje posłannictwo. Uczyć ich solą ziemi i światłością świata. Panie spraw, aby wiele dziewcząt i chłopców wielkodusznie i bez wahania poszło za głosem Twej miłości. Obudź w ich sercach pragnienie doskonałego życia według Ewangelii oraz wolę bezinteresownej służby dla Kościoła. Daj im gotowość przyjścia z pomocą wszystkim tym, którzy potrzebują ich pomocnych rąk i miłosiernego pochylenia nad ludzką nędzą. Amen.

Modlitwa Jana Pawła II o powołania
Święta Rodzino z Nazaretu, wspólnoto miłości Jezusa, Maryi i Józefa, wzorze i ideale każdej rodziny chrześcijańskiej – Tobie zawierzamy nasze rodziny. Otwieraj serca rodzinnych wspólnot na wiarę, na przyjęcie słowa Bożego, na chrześcijańskie świadectwo, aby stawały się źródłem nowych i świętych powołań. Oświecaj umysły rodziców, aby otaczając swoje dzieci troskliwą opieką i mądrą miłością umieli prowadzić je nieomylnie ku dobrom duchowym i wiecznym. Kształtuj w duszach ludzi młodych prawe sumienie i wolną wolę, aby wzrastając w mądrości, latach i łasce umieli wielkodusznie przyjąć dar Bożego powołania. Spraw, abyśmy kontemplując i naśladując Twoją wytrwałą modlitwę, wielkoduszne posłuszeństwo, z godnością przeżywane ubóstwo i dziewiczą czystość, uczyli się wypełniać wolę Bożą i wspomagać z subtelną rozwagą tych spośród nas, którzy zostali powołani do bardziej radykalnego naśladowania Pana Jezusa, który za nas wydał samego siebie. Amen. 

„Fronton przeszłości”. Zdjęcia w zakładce Galeria.

W najbliższą niedzielę Miejskie Centrum Kultury i nasza parafia zapraszają na koncert słowno-muzyczny pt. „Fronton przeszłości” poświęcony 100 – rocznicy odzyskania niepodległości jak i 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wystąpią Krzysztof Ostrowski – organy i recytacje aktor Dariusz Kowalski (znany chociażby z roli Tracza w Plebani). Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Serdecznie zapraszamy.

„Niepodległa” – Koncert Patriotyczny w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Ostatni niedzielny wieczór  aż zachęcał do tego, aby wybrać się na koncert do naszej leżajskiej Fary. Wybór był dobry, ponieważ tego dnia wystąpiła w pięknym Koncercie Patriotycznym – „Niepodległa” –  Małgorzata Kellis, światowej sławy śpiewaczka operowa. Małgorzata Kellis od wielu lat mieszka w USA, dokąd wyjechała w celu doskonalenia warsztatu wokalnego, jednak więzi z Polską nie zerwała. Często powraca do rodzinnego kraju, często też tutaj koncertuje. Niezwykle ciepła atmosfera towarzysząca niedzielnemu patriotycznemu koncertowi oraz zadowalająca frekwencja odbiorców – naszych parafian i gości przyczyniły się do udanego wieczoru, który zapewne na długo pozostanie w pamięci zarówno artystki, jak też publiczności. W trakcie koncertu swoje nietuzinkowe umiejętności wokalne zaprezentował także student wokalistyki na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – Konrad Horoszko. Występ młodego artysty nagrodzony został gromkimi brawami. Zachwyceni słuchacze zgotowali artystom owację na stojąco. Ponadto, podziękowano przepięknym bukietem kwiatów.

14 września 2018 – Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii.

14 września 2018 - Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii.
14 września 2018 - Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii.

Dlaczego dzisiaj mamy iść Drogą Krzyżową? Przecież nie ma Wielkiego Postu. Takie pytanie padło z ust dziecka podczas popołudniowego spotkania Oazy dzieci Bożych. No właśnie. Dlaczego parafianie z leżajskiej Fary od kilku już lat wyruszają z krzyżem 14 września ulicami parafii? Święto Podwyższenia Krzyża dla nas leżajszczan jest wyjątkowym dniem, bo oto kilka lat temu z inicjatywy ks. Proboszcza został odnowiony stary krzyż stojący przy placu targowym oraz figura modlącego się przy skale Jezusa. I właśnie wtedy w Święto Podwyższenie Krzyża Świętego wyruszyliśmy z kościoła z nowym krzyżem wraz ze wspólnotą parafialną odprawiając nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Dlatego właśnie i w tym roku nie mogło być inaczej. O godzinie 18.00 zgromadziliśmy się licznie na Eucharystii, aby wraz z parafialnymi grupami i wspólnotami rozpocząć nowy rok formacji i modlitwy. Homilię wygłosił ks. Proboszcz Marek Cisek. Całość liturgii animowali przedstawiciele poszczególnych wspólnot. Później uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, której przewodniczył ks. Kamil Gniwek. W atmosferze szumu ulicy, rozświetlonej latarniami i reflektorami samochodów, wyznaliśmy swoją wiarę w zbawczą Mękę Zbawiciela. Wśród wszystkich intencji, tych osobistych i wspólnotowych, towarzyszyła nam również i ta, wynagradzająca za grzechy nasze i całego świata, za różnego typu profanacje świętych symboli naszej wiary. Droga Krzyżowa jest nabożeństwem upamiętniającym przejście Jezusa Chrystusa z krzyżem ulicami Jerozolimy z pretorium Piłata na Golgotę. Dzisiaj, jako wspólnota parafialna Świętej Trójcy w Leżajsku towarzyszyliśmy Jezusowi, który szedł ulicami naszego miasta.

ZDJĘCIA W ZAKŁADCE GALERIA.

Archiwum
Archiwum