navigation

Aktualności

Wstańcie, chodźmy! Dzień Papieski w Leżajsku

Wstańcie, chodźmy! Dzień Papieski w Leżajsku
Wstańcie, chodźmy! Dzień Papieski w Leżajsku

W niedzielę 13 października 2019 r. odbył się kolejny, już XIX, Dzień Papieski. Jest to dzień pamięci o papieżu Polaku, Janie Pawle II, dzień zwrócenia uwagi na jego pontyfikat i duchowe dziedzictwo, a także dzień modlitwy w intencji obecnego Ojca Świętego. Obchodzony jest on od 2001 r. zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Czytaj dalej … „Wstańcie, chodźmy! Dzień Papieski w Leżajsku”

Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela
Dzień Nauczyciela

14 października obchodzimy w Polsce Dzień Edukacji Narodowej.

Z tej okazji chcemy podziękować wszystkim nauczycielom i pracownikom szkół za wkładany przez nich wysiłek w kształcenie dzieci i młodzieży. Z okazji Dnia Nauczyciela życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych sił, nieustannego zapału i otwartości na młodego człowieka, który stawia pytania i poszukuje odpowiedzi. Czytaj dalej … „Dzień Nauczyciela”

Fatima…

Fatima...
Fatima...

W niedzielę (13 października 2019 r.) zapraszamy serdecznie wszystkich na ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie.

Wspólną modlitwę z różańcem w ręku i figurą Pani z Fatimy rozpoczniemy o godzinie 17.00.

Modlitwa Anioła z fatimskich objawień:

„O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Ciebie, ufam Tobie, kocham Cię. Proszę Cię, byś wybaczył tym, którzy nie wierzą, którzy Cię nie uwielbiają, którzy Cię nie kochają, którzy Ci nie ufają.”

Oto ja – Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej

Oto ja - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej
Oto ja - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej

5 października uczniowie z klas maturalnych Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku wraz z wychowawcami, nauczycielami, pracownikami szkoły oraz katechetami wzięli udział w Pielgrzymce maturzystów naszej archidiecezji do Pani Jasnogórskiej.

Na początku wszyscy pielgrzymi zawiązali wspólnotę i wysłuchali konferencji ks. Marka Studenskiego, po której udali się na tzw. wały, by uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Punktem kulminacyjnym spotkania była Eucharystia sprawowana przez J.E. ks. bpa Stanisława Jamrozka w bazylice oo. Paulinów, podczas której gorliwie modliliśmy się o Boże błogosławieństwo na czas maturalnych egzaminów dla młodzieży, o roztropność i światło Ducha Świętego w podejmowaniu decyzji o życiowej drodze dla nich oraz za naszą Ojczyznę, parafie i rodziny. Czytaj dalej … „Oto ja – Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej”

Droga do I Komunii Świętej… etap 1: różaniec

Droga do I Komunii Świętej... etap 1: różaniec
Droga do I Komunii Świętej... etap 1: różaniec

1 października dzieci przygotowujące się do przyjęcia pierwszy raz do swojego serca Pana Jezusa wraz ze swoimi rodzicami uczestniczyli w inauguracyjnym nabożeństwie różańcowym.

Przed rozpoczęciem modlitewnego spotkania z Jezusem i Maryją otrzymały różańce, na których z zaangażowaniem podejmowały modlitwę w intencji ich samych, rodzin, parafii oraz zgodnie z prośbą Ojca Świętego Franciszka – misyjnego dzieła Kościoła. W ciągu całego miesiąca dzieci będą na różańcu modlić się również za kapłanów Archidiecezji Przemyskiej. Czytaj dalej … „Droga do I Komunii Świętej… etap 1: różaniec”

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny
Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Miesiąc październik w całym Kościele będziemy przeżywać w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem, pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani. Kościół Chrystusa z misją w świecie”.

W Liście pasterskim Konferencji Episkopatu Polski z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego czytamy: „Przez sakrament chrztu św. zostaliśmy włączeni do Kościoła, który z natury jest misyjny i staliśmy się uczniami-misjonarzami.” Czytaj dalej … „Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny”

Co więc Bóg złączy… Kurs przedmałżeński

Co więc Bóg złączy... Kurs przedmałżeński
Co więc Bóg złączy... Kurs przedmałżeński

„Na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę:  dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę  i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!” (Mk 10, 6-9)

W dniach od 27 do 29 września w naszej parafii odbędzie się kurs przedmałżeński. Pierwsze spotkanie w piątek, po Mszy Świętej wieczornej (ok. godz. 18.45). Czytaj dalej … „Co więc Bóg złączy… Kurs przedmałżeński”

Czuwaj! Harcerze w leżajskiej Farze

Czuwaj! Harcerze w leżajskiej Farze
Czuwaj! Harcerze w leżajskiej Farze

19 września harcerze z Hufca ZHP Leżajsk rozpoczęli kolejny rok swojej działalności. Zgodnie z przyjętymi zasadami służby nie tylko Ojczyźnie, ale i Bogu uczestniczyli w Mszy Świętej, podczas której wybrzmiały słowa z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza  (1 Tm 4, 12-16). Można było w nich usłyszeć zachętę do rozwijania darów, umiejętności dla swojego zbawienia, ale i zbawienia innych. Przed harcerzami jak przed Tymoteuszem stoi wymagająca misja dawania przykładu poprzez mowę, zachowanie i świadectwo wiary. Czytaj dalej … „Czuwaj! Harcerze w leżajskiej Farze”

Leżajsk pod Krzyżem

Leżajsk pod Krzyżem
Leżajsk pod Krzyżem

„A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena.” (J 19, 25)

14 września, w liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego w całej Polsce miała miejsce religijna inicjatywa Polska pod Krzyżem. W ten sposób organizatorzy wydarzenia poprzez modlitwę w blasku Krzyża Chrystusowego, chcieli przeciwstawić się fali bluźnierstw, ataków na Kościół i zatracenia poczucia grzechu. Do tej akcji włączyła się również nasza wspólnota parafialna. Czytaj dalej … „Leżajsk pod Krzyżem”

Zmiany w transmisji Mszy niedzielnych z dźwiękiem…

Zmiany w transmisji Mszy niedzielnych z dźwiękiem...
Zmiany w transmisji Mszy niedzielnych z dźwiękiem...

Drodzy parafianie i nie tylko… Od dłuższego już czasu na naszej stronie można oglądać transmisję Mszy świętych. Stanowi to wielką pomoc dla chorych, a także dla tych, którzy np. przebywając za granicą, chcą mieć łączność z własną parafią i kościołem. Dlatego prezentujemy stały podgląd prezbiterium w kościele farnym. Od najbliższej niedzieli nastąpi zmiana w „tzw. transmisji z dźwiękiem”, a mianowicie; będzie ona dostępna w dni powszednie podczas Mszy św. o godz. 18.00 oraz w niedziele podczas wszystkich Mszy świętych. Serdecznie polecamy.

Zapraszamy na Pielgrzymkę do Czernej i Łagiewnik w dniu 20 lipca. Zapisy w zakrystii.

Zapraszamy na Pielgrzymkę do Czernej i Łagiewnik w dniu 20 lipca. Zapisy w zakrystii.
Zapraszamy na Pielgrzymkę do Czernej i Łagiewnik w dniu 20 lipca. Zapisy w zakrystii.

20 lipca – sobota – 21 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej
„Przy Maryi w mocy Bożego Ducha”

9.00 – powitanie, animacja muzyczna. Konferansjer: o. Jacek Pawlikowski OCD  i animatorzy Bractwa Szkaplerznego
10.00 – konferencja: o. Damian Sochacki OCD
11.00 – uroczysta Eucharystia – przewodniczy bp Jan Piotrowski, ordynariusz  Diecezji Kieleckiej
13.00 – czas na posiłek i wyjazd do Łagiewnik
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
16.30 – wyjazd do Leżajska

 

13 czerwca – Nabożeństwo Fatimskie w naszej parafii. ZAPRASZAMY.

13 czerwca - Nabożeństwo Fatimskie w naszej parafii. ZAPRASZAMY.
13 czerwca - Nabożeństwo Fatimskie w naszej parafii. ZAPRASZAMY.

13 maja rozpoczęliśmy nabożeństwa fatimskie, które są wypełnieniem woli Maryi i odpowiedzią na Jej objawienie się i słowa w Fatimie wypowiedziane do trójki dzieci w 1917 roku w Portugalii. Przez modlitwę różańcową rozważamy życie i postawę Matki Bożej oraz Jej Syna, Wcielonego Jednorodzonego Syna Bożego, który dla naszego zbawienia stał się człowiekiem i ofiarował swoje życie za nas na krzyżu. Nabożeństwa Fatimskie w naszym parafii odprawiamy 13-ego dnia miesiąca od maja do października włącznie! Rozpoczynamy o godz. 18.000 Mszą św. z tematycznym kazaniem a po Mszy procesja fatimska z figurą Matki Bożej wokół kościoła!

Matko Boża Fatimska
wdzięczni na nowo
za Twoją macierzyńską obecność
dołączamy nasz głos
do wszystkich pokoleń,
które nazywają Ciebie błogosławioną.

Świętujemy w Tobie
wielkie dzieła Boga,
który nigdy nie przestaje
miłosiernie pochylać się
nad ludzkością, nękaną przez zło
i zranioną przez grzech,
aby ją uzdrowić i zbawić.

Przyjmij z macierzyńską łaskawością
akt zawierzenia,
dokonywany przez nas dzisiaj z ufnością,
w obliczu tak nam drogiego Twego wizerunku.

Jesteśmy pewni, że każdy z nas
jest cenny w Twoich oczach
i że nie jest Ci obce nic z tego,
co mieszka w naszych sercach.

Chcemy, by dotarło do nas
Twoje najsłodsze spojrzenie,
i byśmy zyskali
pocieszającą serdeczność
Twojego uśmiechu.

Chroń nasze życie
w Twoich ramionach:
błogosław i umacniaj
każde pragnienie dobra;
ożywiaj i posilaj wiarę;
wspieraj i rozjaśniaj nadzieję;
rozbudzaj i ożywiaj miłosierdzie:
prowadź nas wszystkich
na drodze świętości.

Naucz nas swojej miłości
i szczególnego upodobania
dla maluczkich i ubogich,
dla wykluczonych i cierpiących,
dla grzeszników i serc zagubionych:
wszystkich otocz Twoją ochroną
i wszystkich przekaż
Twojemu umiłowanemu Synowi,
a Panu naszemu Jezusowi. Amen.

35 lat Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Leżajsku…

35 lat Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Leżajsku...
35 lat Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Leżajsku...

Straż Honorowa NSPJ w parafii pw. Świętej Trójcy w Leżajsku 

Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa powstała w Leżajskiej Farze z inicjatywy Pani Anny Jaszowskiej przy całkowitym poparciu ówczesnego proboszcza śp. ks. Józefa Wójcika, który był jej duchowym opiekunem. Dnia 29 kwietnia 1984 roku przybył do parafii ks. Biskup Tadeusz Błaszkiewicz i uroczyście przyjął do Bractwa dwudziestu członków. Nazwiska wszystkich członków i ich godziny modlitewnego czuwania wpisane są w Zegarze Straży Honorowej umieszczonym w kaplicy bocznej kościoła. Naszymi opiekunami byli:
ks. Zbigniew Bucior,
ks. Grzegorz Kowalczyk – od 2004 roku,
ks. Mariusz Pelc – od 2007 do 2010 roku,
ks. Paweł Polasz – od 2010 do 2013 roku,
ks. Jacek Łuc – od 2013 do 2014 roku,
ks. Wacław Zygarowicz – od 2014 do 2017 roku
dk. Paweł Wołoszyn.
Od września 2018 roku opiekunem naszego Bractwa Straży Honorowej jest ks. Grzegorz Rogoz. Obecnie nasza wspólnota liczy 74 członków. W każdy wtorek po pierwszym piątku miesiąca odbywa się spotkanie formacyjne prowadzone przez ks. Opiekuna. Na spotkanie przychodzi około 30 członków. W każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 1800 uczestniczymy we Mszy Św. wynagradzającej NSPJ za grzechy nasze i całego świata. Po Mszy Św. Mamy godzinną adorację Najświętszego Sakramentu i wymieniamy „bilety strażowe”. Straż  Honorowa adoruje Pana Jezusa w każdy piątek przed Mszą św. Od godz 1700do 1800 , odmawiamy Różaniec św. Z rozważaniami tajemnic. Bierzemy udział w życiu parafii uczestnicząc we wszystkich uroczystościach kościelnych, szczególnie podczas rezurekcji i procesji Bożego Ciała. W procesji niesiemy sztandar i figurę Serca Pana Jezusa. Każdego roku uroczysty charakter mają dwa święta patronalne Straży Honorowej NSPJ:  Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacogue. Członkowie naszego Bractwa co roku biorą udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Bierzemy udział w rekolekcjach dla Straży Honorowej w Opactwie w Jarosławiu. Uczestniczymy w corocznych diecezjalnych spotkaniach członków Straży Honorowej w różnych parafiach diecezji.
W niedzielę Miłosierdzia Bożego 28 kwietnia 2019 r. podczas Mszy Świętej o godzinie 11.30  świętowaliśmy 35-lecie powstania Straży Honorowej NSPJ w naszej parafii. Zdjęcia z tego wydarzenia w GALERII.

Dalszą działalność zawierzamy Najświętszemu Sercu Jezusa i Maryi, prosząc o rozwój duchowy i liczebny.

                             Lucyna Baj

Archiwum
Archiwum