navigation

Święte Triduum Paschalne.

Święte Triduum Paschalne.
Święte Triduum Paschalne.

Porządek Nabożeństw w Wielkim Tygodniu

Parafia Świętej Trójcy w Leżajsku:

Wielki Czwartek. 

W tym dniu rano może być sprawowana tylko jedna Msza Święta – tzw. Msza Krzyżma świętego. Celebrowana jest w kościele katedralnym przez biskupa i prezbiterów w każdej diecezji. Biskup konsekruje oleje, które kapłani zabierają do swoich parafii.

Wieczorem odprawia się uroczystą Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch sakramentów – Kapłaństwa i Eucharystii. Wielki Czwartek to święto wszystkich kapłanów. Po mszy św. przenosi się Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Z ołtarza zdejmowany jest obrus i świece.

Msza Wieczerzy Pańskiej – godz. 18.00

Adoracja do godz. 24.00

Wielki Piątek. 

To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy świętych. Wiernych obowiązuje post ścisły – ilościowy i jakościowy. Od rana w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Najważniejsza tego dnia jest Liturgia Męki Pańskiej. Wierni podchodzą i całują krzyż. W wielu kościołach odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Droga Krzyżowa – godz. 9.00

Liturgia Męki Pańskiej – godz.18.00

Adoracja do godz. 24.00

 Wielka Sobota. 

Tego dnia święcone są tradycyjne pokarmy. Całą sobotę trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem Wielkiej Soboty jest wieczorna, bardzo uroczysta Wigilia Paschalna. To najważniejsza liturgia w Roku Liturgicznym. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w wieczorem: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie zmierzch. W kościołach rozbrzmiewa już radosne Alleluja, które zwiastuje Zmartwychwstanie Chrystusa.

Poświęcenie pokarmów od 800 – 1400 (co godzinę)

Wigilia Paschalna – godz. 19.00

 Niedziela Wielkanocna:

Obchody Niedzieli Zmartwychwstania rozpoczyna procesja rezurekcyjna. Rusza o świcie i jest bardzo bogata. Po jej zakończeniu w kościele odśpiewywany jest hymn Te Deum (Ciebie Boga wysławiamy). Liturgia tego dnia jest bardzo uroczysta. W pieśniach rozbrzmiewa Alleluja.

Msze św. godz.: 6.00,  8.30, 10.00, 11.30 i 18.00.

(nie będzie Mszy św. o godz. 16.00).

 Poniedziałek Wielkanocny:

Msze św.: godz. 7.00,  8.30, 10.00, 11.30 i 18.00.

(nie będzie Mszy św. o godz. 16.00).

Archiwum