navigation

Autor: ks. Piotr

Droga Krzyżowa – 14 września 2018.

14 września 2018 – Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii.

14 września 2018 - Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii.
14 września 2018 - Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii.

Dlaczego dzisiaj mamy iść Drogą Krzyżową? Przecież nie ma Wielkiego Postu. Takie pytanie padło z ust dziecka podczas popołudniowego spotkania Oazy dzieci Bożych. No właśnie. Dlaczego parafianie z leżajskiej Fary od kilku już lat wyruszają z krzyżem 14 września ulicami parafii? Święto Podwyższenia Krzyża dla nas leżajszczan jest wyjątkowym dniem, bo oto kilka lat temu z inicjatywy ks. Proboszcza został odnowiony stary krzyż stojący przy placu targowym oraz figura modlącego się przy skale Jezusa. I właśnie wtedy w Święto Podwyższenie Krzyża Świętego wyruszyliśmy z kościoła z nowym krzyżem wraz ze wspólnotą parafialną odprawiając nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Dlatego właśnie i w tym roku nie mogło być inaczej. O godzinie 18.00 zgromadziliśmy się licznie na Eucharystii, aby wraz z parafialnymi grupami i wspólnotami rozpocząć nowy rok formacji i modlitwy. Homilię wygłosił ks. Proboszcz Marek Cisek. Całość liturgii animowali przedstawiciele poszczególnych wspólnot. Później uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, której przewodniczył ks. Kamil Gniwek. W atmosferze szumu ulicy, rozświetlonej latarniami i reflektorami samochodów, wyznaliśmy swoją wiarę w zbawczą Mękę Zbawiciela. Wśród wszystkich intencji, tych osobistych i wspólnotowych, towarzyszyła nam również i ta, wynagradzająca za grzechy nasze i całego świata, za różnego typu profanacje świętych symboli naszej wiary. Droga Krzyżowa jest nabożeństwem upamiętniającym przejście Jezusa Chrystusa z krzyżem ulicami Jerozolimy z pretorium Piłata na Golgotę. Dzisiaj, jako wspólnota parafialna Świętej Trójcy w Leżajsku towarzyszyliśmy Jezusowi, który szedł ulicami naszego miasta.

ZDJĘCIA W ZAKŁADCE GALERIA.

Nabożeństwo Fatimskie – 13 września 2018.

Katechezy przedmałżeńskie…

Katechezy przedmałżeńskie...
Katechezy przedmałżeńskie...

Zapraszamy na katechezy przedmałżeńskie, które będą miały miejsce w naszej parafii w dniach 21-23 września 2018 roku. Początek po Mszy Świętej wieczornej. Nie obowiązują zapisy. Szczegóły u ks. Grzegorza Sochy.

XXII Niedziela zwykła (02.09.2018 r.)

 

 1. Dziś I niedziela miesiąca, zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o godz. 8.30 i 10.00 a podczas nabożeństwa różańcowego o 17.30 dziękować będziemy Bogu za tegoroczne plony i prosić o potrzebne łaski dla dzieci i młodzieży w rozpoczynającym się roku szkolnym.
 2. Jutro w poniedziałek, początek nowego roku szkolnego. Msza św. dla młodzieży licealnej o godz. 8.00 a dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum w kościele Farnym o godz. 9.00.
 3. Wszystkich kandydatów, ministrantów, lektorów jak i chętnych do tej posługi zapraszamy na wspólną zbiórkę we wtorek na godz. 16.00.
 4. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy św. wieczornej zarówno w czwartek jak i w piątek do godz. 20.00.
 5. Spowiedź w piątek od godz. 16.00. Zachęcamy wszystkie dzieci jak i młodzież, aby zbliżający się nowy rok szkolny rozpoczęli z Bogiem, czego znakiem niech będzie spowiedź i przyjęta Komunia św.
 6. W piątek odwiedziny chorych w domach z Komunią św. od godz. 9.00.
 7. W sobotę, przypada święto Narodzenia Matki Bożej, czyli MB Siewnej.
 8. Także w sobotę Starostwo Powiatowe i OO. Bernardyni zapraszają na kolejną XIX Pielgrzymkę Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego połączoną z Dożynkami Powiatowymi na godz. 11.00 na plac przed Bazyliką.
 9. Dzieci i młodzież naszej parafii zapraszamy na spotkania Ruchu Światło – Życie czyli Oazy w każdy piątek w dwóch grupach. I tak, dzieci ze Szkół Podstawowych zapraszamy na godz. 16.30 zaś młodzież gimnazjalną, licealną i starszą na godz. 18.00. Spotkania starszej grupy będzie się rozpoczynać Mszą św. a kończyć ok. godz. 21.00.
 10. Dzisiejsza taca mszalna przeznaczana jest na Seminarium Duchowne w Przemyślu zaś za tydzień w drugą niedzielę miesiąca wszystkie złożone na tacę ofiary będą przeznaczone na trwające prace remontowe przy naszej parafii. W czasie ostatniej zbiórki, zebrano łącznie z wpłatami na konto kwotę: 16 854 zł. Tak więc uwzględniając ostatnią składkę, mamy na naszym koncie inwestycyjnym 251 tyś. zł. Wszystkim darczyńcom za każdą przekazaną złotówkę, za życzliwość i zrozumienie składamy serdeczne Bóg zapłać.
 11. W Siewcy do nabycia prasa i publikacje katolickie.

Intencje zbiorowe:

 • Z intencji Bractwa Szkaplerza Świętego – wtorek i sobota, godz. 18.00.
 • Za śp. Alicję Gajewską – intencja od mieszkańców bloku przy ul. Staszica – środa, godz. 6.30.
 • W intencji nowennowych próśb i podziękowań do MB Pocieszenia – środa, godz. 18.00.
 • Za śp. Mieczysława Majcherczyka – intencja od koleżanek i kolegów z Urzędu Gminy
  w Kamieniu  – czwartek, godz. 18.00.
 • Za śp. Janinę Gumuła – intencja od koleżanek i kolegów córki z Hortino – czwartek, godz. 18.00.
 • Z intencji Straży Honorowej NSPJ – piątek, godz. 18.00.
 • Za śp. Ryszarda Cimarno – intencja od sąsiadów – sobota, godz. 18.00.
 • Z Róży bł. Anieli Salawy – niedziela, godz. 8.30.
 • Za śp. Danutę Kaciuba – intencja od pracowników ZUS w Leżajsku – niedziela, godz. 11.30.

W ostatnim tygodniu odeszła od nas do wieczności śp. Stanisława Raróg z ul. Kołłątaja oraz śp. Maria Zajdel z ul. Mickiewicza a ostatnio w DPS w Rzeszowie – wieczny odpoczynek…

100 dni trzeźwości na 100 lecie niepodległości…

100 dni trzeźwości na 100 lecie niepodległości...
100 dni trzeźwości na 100 lecie niepodległości...

Co roku prosimy o przeżycie sierpnia bez alkoholu. Jednak w tym jubileuszowym roku chcemy zaprosić Polaków do ambitniejszego działania, do ambitniejszej drogi. Czas od soboty 4 sierpnia do niedzieli 11 listopada 2018 roku to 100 dni. W tym roku odważnie prosimy: niech będzie to 100 dni abstynencji – czytamy w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Czas od soboty 4 sierpnia do niedzieli 11 listopada 2018 roku to 100 dni. Niech będzie to 100 dni abstynencji, 100 dni abstynencji na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” – zachęca przewodniczący Zespołu ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Autorzy apelu na sierpień – miesiąc dobrowolnej abstynencji – podkreślają, że wolność kosztowała życie wielu Polaków, a dziś takie poświęcenie nie jest konieczne.

„Ale by chronić wolność i wspierać rozwój Polski i Polaków, musimy sobie wyznaczać ambitne cele. Jednym z nich jest właśnie ochrona trzeźwości. Św. Jan Paweł II mówił nam, że >>prawdziwy egzamin z wolności jest dopiero przed nami<<. To prawda. Nie możemy zawieść w tej tak ważnej sprawie. Dlatego podejmijmy to wezwanie: 100 dni abstynencji na stulecie niepodległości. To jest naprawdę egzamin z wolności i miłości do Ojczyzny!” – czytamy.

W Apelu przypomniano jak wiele szkód w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym wyrządza alkohol i kultura jego spożywania.

„W domach, w których rodzice piją nadmiernie alkohol, często nie wystarcza pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb, w tym na zakup chleba” – wskazują członkowie Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Dodają, że wielu bohaterów walczących o wolność Polski zdawało sobie sprawę, że troska o trzeźwość Polaków jest fundamentem walki o niepodległość.

„Stanowi także podstawę jej utrzymania. I chociaż sto lat temu spożywaliśmy zaledwie 1 litr czystego alkoholu rocznie na osobę, to troska o trzeźwość Narodu była priorytetem w działaniach wielu polskich patriotów, chociażby generała Józefa Hallera, abstynenta, aktywnego działacza na rzecz trzeźwości. A jak jest dziś, po stu latach? Dzisiaj ze smutkiem, ale i z przerażeniem trzeba powiedzieć, że spożywamy 10 razy więcej alkoholu, niż wtedy. Przypomnijmy, że alkohol nie jest substancją konieczną do życia, która ma być dostępna zawsze i wszędzie. Jest substancją psychoaktywną, narkotykiem, który jest tak groźny, bo sprzedawany legalnie i prawie wszędzie” – czytamy w Apelu.

Jego autorzy zaznaczają, że pijaństwo zagraża także osiągnięciu wielu ambitnych celów narodowych.

„Chcemy, by rodziło się jak najwięcej dzieci w silnych i stabilnych rodzinach. Tymczasem alkohol to jedno z największych zagrożeń dla rodziny, to źródło rozwodów, przemocy i dramatów. Chcemy rozwijać się gospodarczo, a jednocześnie co roku marnotrawimy miliardy złotych na pokrycie kosztów nadmiernego spożycia alkoholu. Mamy ambicję być społeczeństwem zdrowym, a alkohol powoduje liczne choroby, w tym nowotwory. Alkohol odbiera rocznie życie tysiącom Polaków. Chcemy być społeczeństwem praworządnym, a tymczasem nadużywanie alkoholu jest jednym z głównych czynników popełniania przestępstw, zwłaszcza tych najcięższych” – podkreślają członkowie Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

XVII Niedziela zwykła (29.07.2018 r.)

 

 1. Dziś, zapraszamy na Koronkę do Bożego Miłosierdzia o godz. 17.30 a po niej Msza św. wieczorna.
 2. Dzisiejsza niedziela jest ostatnią, w której jest z nami ks. Robert Gazdowicz. Swoją posługę kapłańską będzie kontynuował w Krośnie jako kapelan szpitala. Dziękujemy za pracę w naszej parafii, za uśmiech i życzliwość, Dalsze posługiwanie Ks. Roberta powierzamy opiece i wstawiennictwu Pani Leżajskiej – Matce Pocieszenia, a uczynimy to w uroczysty sposób w piątek, podczas Mszy Świętej o godzinie 18.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 3. W środę rozpoczynamy miesiąc sierpień, dla wielu czas dobrowolnie podejmowanej abstynencji. Zachęceni słowami listu pasterskiego, jako chrześcijanie miejmy siłę i odwagę przeciwstawiać się temu złu, jakie niesie w sobie plaga alkoholizmu. Miejmy też świadomość, że wiele zależy od naszej osobistej postawy i świadectwa.
 4. W czwartek 2 sierpnia, w każdym kościele parafialnym można zyskać odpust zupełny tzw. „Porcjunkuli”, pod zwykłymi warunkami.
 5. Także w czwartek przypada I czwartek miesiąca a tym samym okazja do modlitwy o uświęcenie kapłanów oraz o nowe święte powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 20.00.
 6. W piątek przypada I piątek miesiąca, po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania do Serca Jezusowego a po niej adoracja do godz. 20.00. Spowiedź od godz. 17.00. Rano wpiątek od godz. 9.00 odwiedziny chorych w domach z Komunią świętą. Ksiądz Kamil swoich chorych według wcześniejszej zapowiedzi odwiedzi w czwartek od 8.30.
 7. W sobotę, na godz. 17.00 zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej, na kolejne nabożeństwo I soboty, wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP, połączone z modlitwą różańcową.
 8. Także w sobotę wspomnienie św. Jana Marii Vianney’a – patrona kapłanów.
 9. W tym szczególnym wakacyjnym czasie, módlmy się także za przebywających na wakacjach i urlopach, prośmy o błogosławieństwo także dla wszystkich pracujących a zwłaszcza za rolników, o dobrą pogodę na czas zbiorów.
 10. Taca z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby Archidiecezji.
 11. W Siewcy do nabycia prasa i publikacje katolickie. Serdecznie polecamy.

Intencje zbiorowe:

 • Za śp. Marka Pokrywkę – intencja od kolegów z Fabryki Maszyn – poniedziałek, godz. 7.00.
 • Za śp. Antoniego Babiarza – intencja od Biura Rachunkowego „ALMA” – środa, godz. 6.30.
 • Za śp. Alicję Gajewską – intencja od sąsiadów z Wólki Grodziskiej – środa, godz. 7.00.
 • W intencji nowennowych próśb i podziękowań do MB Pocieszenia – środa, godz. 18.00.
 • Z intencji Bractwa Szkaplerza Świętego – czwartek i sobota, godz. 18.00.
 • Za śp. Stanisława Babisia – intencja od dyrekcji i przyjaciół z Podkarpackiego Zarządu Dróg w Rzeszowie – czwartek, godz. 18.00 (poza parafią).
 • Z intencji Straży Honorowej NSPJ – piątek, godz. 18.00.
 • Z Róży św. Barbary – niedziela, godz. 8.30.

W ostatnim tygodniu odeszła od nas do wieczności śp. Alicja Simko zamieszkała ostatnio w Sośnicy – wieczny odpoczynek…

 

XVI Niedziela zwykła (22.07.2018 r.)

 1. Dziś z racji zbliżającego się wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców, po każdej Mszy św. mamy możliwość poświęcenia pojazdów mechanicznych. Zbierane przy tej okazji ofiary są przeznaczone na specjalny fundusz MIVA Polska, który z zebranych ofiar funduje różnego rodzaju środki transportu dla misjonarzy.
 2. Także dziś, zapraszamy jeszcze na nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą różańcową o godz. 17.30. Będziemy modlić się o pokój na świecie i w intencji prześladowanych chrześcijan. Po nabożeństwie Msza św. wieczorna.
 3. Jutro 23 lipca święto św. Brygidy Szwedzkiej – patronki Europy.
 4. W środę święto św. Jakuba Apostoła a także wspomnienie św. Krzysztofa.
 5. W czwartek 26 lipca – przypada wspomnienie św. Joachima i Anny – dzień szczególnej wdzięczności wobec rodziców i dziadków.
 6. W Siewcy do nabycia prasa i publikacje katolickie. Serdecznie polecamy.
 7. Przypominamy iż, Burmistrz naszego Miasta zaprasza zainteresowanych wymianą kotłów opalanych drewnem i węglem na kotły ekologiczne z dofinansowaniem z Unii Europejskiej na spotkanie informacyjne do MCK-u dziś tj. w niedzielę 22 lipca, godz. 14.00. Szczegóły na tablicy ogłoszeń.

Intencje zbiorowe:

 • Za śp. Antoniego Babiarza – intencja od koleżanek i kolegów syna Zdzisława – środa, godz. 6.30.
 • W intencji nowennowych próśb i podziękowań do MB Pocieszenia – środa, godz. 18.00.
 • Za śp. Wiktorię Lorfing – intencja od pracowników Aptek – niedziela, godz. 16.00.

Pielgrzymka do Czernej. ZAPRASZAMY.

Pielgrzymka do Czernej. ZAPRASZAMY.
Pielgrzymka do Czernej. ZAPRASZAMY.

W dniu 21 lipca 2018 roku, Bractwo Szkaplerza Świętego organizuje pielgrzymkę autokarową do Czernej i Łagiewnik (koronka o godzinie 15.00). Zapisy w zakrystii.

21 lipca – sobota 20 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

Żyć z Maryją w Duchu Świętym”

 9.00 – powitanie, animacja muzyczna. Konferansjer: o. Mariusz Wójtowicz OCD i animatorzy  Bractwa Szkaplerznego

10.00 – konferencja: o. Paweł Urbańczyk OCD

11.00 – uroczysta Eucharystia – przewodniczy Bp Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy z Kielc

13.00 – czas na posiłek (restauracja) agapę – wzajemne spotkanie i odpoczynek, na odwiedzenie  Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnego Muzeum Karmelitańskiego i  misyjnego, kina kameralnego, na modlitwę przed Obrazem w sanktuarium Matki Bożej, Drogę  Krzyżową na Wzgórzu, dróżki karmelitańskie dawnego eremu, na odwiedzenie sekretariatu  Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), stoisk wydawniczych, czy kiermaszu misyjnego

ok. 14.00 – Wyjazd do Łagiewnik

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

ok. 16.30 – 17.00  – Wyjazd z Krakowa do Leżajska

Bł. Maria już na pielgrzymim szlaku…

Bł. Maria już na pielgrzymim szlaku...
Bł. Maria już na pielgrzymim szlaku...

Do pielgrzymujących w stronę Jasnej Góry dołączyli 5 lipca wierni z Leżajska i okolic, którzy wybrali się w drogę pod patronatem bł. Marii Ledóchowskiej. Eucharystii w naszym kościele przed wyjściem na szlak pątniczy przewodniczył abp Adam SzalKs. prał Zbigniew Suchy wygłosił homilię, którą rozpoczął słowami wiersza:

Kiedy rozpościera się droga, trzeba nią iść.
Kiedy dano nam księgę, trzeba ją czytać.
Kiedy mówi do nas przyjaciel, trzeba go słuchać.

Odnosząc się do wydarzenia z życia Pana Jezusa oraz apostołów, którzy byli często w drodze z misją głoszenia Ewangelii, kaznodzieja porównał sytuację strudzonych apostołów do dnia rozpoczęcia pielgrzymki. Jezus do Piotra, Jakuba i Jana powiedział: Wstańcie, musimy iść (…) I to jest ten pierwszy moment pielgrzymowania: Wstać. Wstać i iść za głosem Jezusa. Ks. Zbigniew zachęcił pielgrzymów za papieżem Franciszkiem, słowami piosenki: Musisz iść, patrząc na szczyt, nie ważne, ile razy upadniesz, ważne, abyś tyle razy wstał. Grupę bł. Marii poprowadził Przewodnik – ks. Grzegorz Socha.

(żródło: http://pielgrzymka.przemyska.pl)

Wyjście Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Leżajska Grupa bł. Marii.
Msza na zakończenie roku formacyjnego wspólnot parafialnych
Czerwcowe Nabożeństwo Fatimskie.
Pielgrzymka do Markowej.

Kolejne Nabożeństwo Fatimskie… zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Kolejne Nabożeństwo Fatimskie... zapraszamy do wspólnej modlitwy.
Kolejne Nabożeństwo Fatimskie... zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Nabożeństwa fatimskie, które odbywają się każdego 13-go dnia miesiąca nawiązują one do objawień Matki Bożej w Fatimie. Każde Nabożeństwo ma charakter ekspiacyjny i obejmuje wspólne odmawianie Różańca. Nabożeństwo to jest odpowiedzią na wezwania Maryi: do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników. Każdorazowo odmawia się jedną z czterech części różańca. Nabożeństwo rozpoczyna się Eucharystią. Po jej zakończeniu odmawiany jest różaniec idąc w procesji wokół kościoła.

Zdjęcia w zakładce GALERIA.

Spotkanie kończące formacyjny rok przygotowania do Bierzmowania.

Zapraszam:

klasy 6 i 7 w poniedziałek – 11 czerwca  (godzina 16.00) na spotkanie do kościoła farnego;

klasy II gimnazjum we wtorek – 12 czerwca (godzina 16.00) na spotkanie do kościoła farnego.

Bardzo proszę zabrać ze sobą indeksy!

Gdyby Ktoś z rodziców był zainteresowany „przebiegiem” przygotowania swojego dziecka do bierzmowania ( spotkania w Małym Kościele, odnotowana obecność w pierwszy Piątek miesiąca w zakrystii …) w roku szkolnym 2017/2018 – również zapraszam. 

ks. Piotr

Zapraszamy na Pielgrzymkę do Markowej, do grobu Sług Bożych Rodziny Ulmów.

Zapraszamy na Pielgrzymkę do Markowej, do grobu Sług Bożych Rodziny Ulmów.
Zapraszamy na Pielgrzymkę do Markowej, do grobu Sług Bożych Rodziny Ulmów.

Akcja Katolicka z naszej parafii, serdecznie zaprasza na Pielgrzymkę do Markowej – do grobu Sług Bożych Rodziny Ulmów. Wyjazd w dniu 9 czerwca z parkingu przy kościele o godzinie 9.00. W ramach programu Msza Święta w kościele, nawiedzenie cmentarza i modlitwa przy grobie Sług Bożych a także zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Zdjęcia w zakładce GALERIA.

Procesja ku czci Bożego Ciała.
Odpust parafialny ku czci Świętej Trójcy